PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 28.11.2005.

11. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

11. dan rada

28.11.2005

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 10:10 do 16:25

OBRAĆANJA

...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Nastavljamo rad.

Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 128 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Saglasno članu 85. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvao izuzetno za ponedeljak, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz dnevnog reda ove sednice.

Dostavljeni su vam zapisnici Treće i Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini.

Pošto današnjoj sednici prisustvuje više od 126 narodnih poslanika, konstatujem da postoji kvorum za usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica.

Obaveštavam vas da je proverom u službi za poslove Administrativnog odbora utvrđeno da tom odboru niko od narodnih poslanika nije dostavio, u pisanom obliku, primedbe na zapisnike sa navedenih sednica.

Prelazimo na odlučivanje o zapisnicima.

1. Stavljam na glasanje zapisnik Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 20, 24, 25, 26. i 31. oktobra, 1, 2, 3, 8, 9, 10. i 14. novembra 2005. godine.

Za 128, nisu glasala 72, od 200 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 20, 24, 25, 26. i 31. oktobra, 1, 2, 3, 8, 9, 10. i 14. novembra 2005. godine.

2. Stavljam na glasanje zapisnik Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 14. i 15. novembra 2005. godine.

Za 129, nije glasao 71, od 200 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, održane 14. i 15. novembra 2005. godine.

U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.

Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, predlogu da se dnevni red proširi i predlogu za spajanje rasprave.

1. Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije Nemačkoj finansijskoj organizaciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" za finansiranje projekata za nabavku rudarske opreme za potrebe zapadnog rudnika Tamnava, koji je podnela Narodnoj skupštini 17. novembra 2005. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 125, protiv jedan, nisu glasala 74, od 200 poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

2. Grupa od 102 narodna poslanika predložila je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red pitanje pokretanja postupka za opoziv predsednika Republike Borisa Tadića, koji je podnela Narodnoj skupštini 23. novembra 2005. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 94, protiv 101, nije glasalo pet, od 200 poslanika.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

3. Narodni poslanik Predrag Marković predložio je da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o odlikovanjima Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 23. novembra 2005. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 125, nije glasalo 75, od 200 narodnih poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

4. Narodni poslanik Tomislav Nikolić predložio je da se dnevni red sednice proširi tačkom Pitanje pokretanja postupka za opoziv predsednika Republike Borisa Tadića, od 21. oktobra 2005. godine, koji je podnela grupa od 103 narodna poslanika, kao i da se navedena tačka uvrsti u dnevni red kao prva tačka dnevnog reda.

Narodni poslanik Aleksandar Vučić želi reč.

Aleksandar Vučić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa SRS, a podržali su svojim potpisima i poslanici SPS, predložili smo zajednički da raspravljamo u Narodnoj skupštini o opozivu predsednika Republike Borisa Tadića. Predložili smo to iz mnogo razloga. Da vam ne bih sada govorio o onome što ste već slušali, a imam samo malo vremena, govoriću o poslednjem razlogu za koji mislimo da je značio dolivanje ulja na vatru i kap koja je prelila čašu.

Naime, predsednik Republike Boris Tadić ne ponaša se kao predsednik Srbije, ne ponaša se kao predsednik svih građana ove zemlje. Ponaša se isključivo kao predsednik svoje partije i kao predsednik svoje partije narušava državno jedinstvo Republike Srbije, narušava, ako hoćete, gotovo nepodeljeno mišljenje i jedinstvo naroda i građana Srbije po pitanju Kosova i Metohije.

Predsednik Republike Boris Tadić drznuo se da kaže da i Albanci na Kosovu i Metohiji imaju ne samo svoja prava, nego svoje dobre karte na koje mogu da igraju, a jedna od njih je i pravo na samoopredeljenje. Oni već imaju svoju državu, ta država je Albanija, oni nemaju pravo na samoopredeljenje.

Pri svemu tome, nije palo na pamet predsedniku Republike da kaže da Srbi u Republici Srpskoj imaju pravo na samoopredeljenje ili Srbi u Republici Srpskoj Krajini. Izmislio je neki novi plan da bi išao sa svojim planom, a vi znate da u zaključcima Kontakt grupe, u trećoj tački, piše da oni hoće da razgovaraju sa Srbijom samo ukoliko imamo jedan tim i ukoliko imamo jedinstvenu pregovaračku poziciju.

Ovo svi znate u ovoj sali i nema za vas iz vladajuće većine opravdanje da ovo ne prihvatite. Šta sada radite?

Šta god da vam radi Boris Tadić, Dušan Petrović i ovi žuti, vi ćete to da prihvatate i da kažete - baš lepo što nas bijete po glavi, baš lepo što razarate i rasturate Srbiju. Sve je to tačno što priča Nikolić, Vučić, ovaj ili onaj, ali mi ćemo i dalje da podržavamo našeg Tadića. Da li vam je to rešenje.

Nastavite da radite to. Samo vam građani više ništa neće verovati. Građani Srbije traže da o tome razgovaramo. Mi hoćemo da o tome raspravljamo u Narodnoj skupštini, nemojte to da skidate sa dnevnog reda. To nije demokratski. Mi od 5. oktobra u Narodnoj skupštini Republike Srbije nismo imali raspravu o poverenju nijednom ministru, sem o Vladanu Batiću.

Ni o jednom ministru nije moglo da se razgovara, zato što skidate sa dnevnog reda, protivustavno, protivpravno, protivzakonito, našli ste varijantu - mi o tome nećemo da razgovaramo. Znači, može da se razgovara o nečemu, samo kada se uspostavi većina. Tada ne mora da se razgovara, tada se formira druga vlada, nikada se neće razgovarati ni o jednom ministru, nikada se neće razgovarati o predsedniku Republike ako ovako budete radili, gospodo iz vladajuće većine poslaničke.

Ne znam šta još treba da vam uradi, koliko poniženja za Srbiju treba da donese, šta sve treba da naprave da biste vi rekli - evo, dobro, bar da pustimo raspravu u Narodnoj skupštini Republike Srbije o Borisu Tadiću. Šta je ovo? Sveta krava? Niko ne sme da kaže nijednu jedinu reč ili ne smemo o tome da raspravljamo u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Ili se plašimo. Čega? Lepo su vam odredili, svi ćete u zatvor kažu, i mnogi hoće, tu su u pravu. Vi gledajte samo da li oni neće da idu u zatvor za sve svoje lopovluke i da li neće čak ni politički da odgovaraju za veliku štetu, koju su naneli Srbiji i srpskom narodu povodom Kosova i Metohije.

Nemojte da zaboravite, završavam, hvala na strpljenju, znam koliko imam po Poslovniku pravo, mi imamo samo jednu zemlju i to ću sto puta da ponavljam. Imamo samo ovu jednu Srbiju, rezervne otadžbine nemamo.

Sutra će vam i sada vas upozoravam, doći ćemo pred kraj pregovora i tada ćete imati drugačije mišljenje predsednika Republike koji će da kaže - pa ja sam otpočetka mislio drugačije. Čekajte samo da nađete neke koji će da kažu da prihvataju ponude sa šoping liste, ulazimo u Evropu, evropski regioni, evroregija, ko zna kakve budalaštine ćemo ovde da slušamo.

Ne interesuje nas hoće li Kosova i Metohija da budu evroregija ili ovakva ili onakva regija, nas interesuje da Kosovo i Metohija bude teritorija Republike Srbije, da to pripada ovoj zemlji, da je to naša otadžbina, a šta će posle da bude, to je druga stvar.

Pozivam vas, dame i gospodo narodni poslanici, da sada glasate kada budemo glasali po svojoj savesti, da glasate onako kako istinski i iskreno mislite. Znam da većina u Narodnoj skupštini misli sve ovo što sam izgovorio sada. Da glasamo i da vidimo šta će narodni predstavnici da kažu o predsedniku Republike. To je valjda onaj osnovni demokratski stepen i demokratski nivo koji smo dostigli.

Ako to nismo u stanju, onda šta će nam Narodna skupština, da glumimo ikebanu, da pričamo o zakonima, da vi preglasavate, a kada treba da razgovaramo o Vladi, o predsedniku, o tome ne može da se razgovara. Time ukidate demokratiju u Srbiji. Neću da kažem da je autokratski, neću da kažem da time postajete totalitarni režim, ali time demokratiju smanjujete na značajno niži nivo. To morate dobro da znate i da imate u vidu.

Čime vas je to Boris Tadić zadužio? Narodnom kancelarijom? Šta su dobro uradili za građane Srbije, kažite mi? Evo godinu i po dana prođe otkad je postao predsednik, a šta je to urađeno za građane Srbije? Nigde ništa nije napravljeno, nigde ništa nije urađeno. Vreme, znam, žuri vam se, imate pametnija posla. Samo da završite današnju sednicu i ko zna šta da idete da radite. Jedva su vas nakupili.

Znam kako je to izgledalo i bolje neki od vas da me ne vuku za jezik. Dame i gospodo narodni poslanici, poslanici vladajuće većine, imate priliku da pokažete da želite da prihvatite i mišljenje opozicije, da želite da prihvatite i drugačiji politički stav, da želite da razgovarate o odgovornosti najvišeg predstavnika izvršne vlasti u ovoj zemlji, a to je predsednik Republike, da želite da razgovarate o odgovornosti onoga kojem ste vi pomogli da bude izabran na to mesto.

Bez vas nikada ne bi bio izabran na to mesto, zato tražimo da prihvatite taj deo odgovornosti na sebe, a ovako ako to sada ne prihvatite, znajte da ćete dobar deo odgovornosti i za izjave i za sve što se bude dešavalo oko Kosova i Metohije, a što bude uradio Boris Tadić i njegovi sateliti, i Karić i ostali, u narednom periodu, a ne mislim samo na decembar i januar, nego i na februar, mart i maj, vi ćete ovde snositi odgovornost.

A sada smo imali prilike ne samo da mu pokažemo zube, nego da kažemo šta mislimo o njegovom radu, odnosno neradu, štetočinskom delovanju i o tome kako bi Srbija trebalo da izađe sa jednim jedinstvenim stavom, jednim jedinstvenim timom, koji ne može da narušava Rezoluciju koju smo ovde usvojili. Taj čovek se ruga Rezoluciji koju smo ovde usvojili. Ruga se Narodnoj skupštini. Ta stranka se ruga Narodnoj skupštini.

Kažu - baš nas briga za Narodnu skupštinu, mi imamo predsednika Republike kojeg su birali građani, kao da Narodnu skupštinu građani nisu birali.

Vi gledajte da li ćete i preko tih poniženja da pređete. Ako vi hoćete, vama na čast, građani Srbije ovo gledaju, a što se nas tiče, što se tiče predlagača, siguran sam da ćemo mi moći čista obraza da izađemo pred građane Srbije i da kažemo - mi smo za našu zemlju i za naše građane uradili sve što smo mogli.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Stavljam na glasanje predlog za proširenje dnevnog reda tačkom - Pitanje pokretanja postupka za opoziv predsednika Republike Borisa Tadića.

Za 93, protiv 104, nije glasalo troje, od 200 poslanika.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Miloš Aligrudić, na osnovu člana 90. i člana 140. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o inovacionoj delatnosti, Predlogu zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti, Predlogu zakona o srpskoj enciklopediji, i Predlogu zakona o rečniku Srpske akademije nauka i umetnosti.

Da li narodni poslanik Miloš Aligrudić želi reč? (Ne.)

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 125, protiv niko, nije glasalo troje, od 128 poslanika.

Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.

Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red sednice akata po hitnom postupku, predlogu za proširenje dnevnog reda i predlogu za spajanje rasprave, na osnovu člana 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda, u celini.

Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Zaključujem glasanje.
Za 128, od 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština jednoglasno usvojila dnevni red Sedme sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini, u celini.
D n e v n i r e d:
1. Predlog zakona o inovacionoj delatnosti,
2. Predlog zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti,
3. Predlog zakona o srpskoj enciklopediji,
4. Predlog zakona o rečniku Srpske akademije nauka i umetnosti,
5. Predlog odluke o utvrđivanju Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije,
6. Razrešenje nosilaca pravosudnih funkcija,
7. Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije nemačkoj finansijskoj organizaciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" za finansiranje projekta za nabavku rudarske opreme za potrebe zapadnog rudnika Tamnava (povučena iz procedure 1. decembra 2005),
8. Predlog zakona o odlikovanjima Republike Srbije
(povučen posle rasprave na sednici 1. decembra).
Pošto smo utvrdili dnevni red Sedme sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne Skupštine Republike Srbije u 2005. godini, u celini, preći ćemo na rad prema utvrđenom dnevnom redu, ali naravno zbog vaše izuzetne odgovornosti, vas i poslanika koji su izašli, tokom svih ovih dana, da ste detaljno, strpljivo, danju i noću, uz sve pritiske i tenzije, uspeli da razmotrite sve zakone koji su važni za stabilnost države, zahvaljujem se svima na odgovornosti, predstavnicima svih poslaničkih grupa i nastavak je sutra, u utorak, 29. novembra, u 10,00 časova.