Kao osnovni povod za podnošenje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o elektronskim medijima izdvojena je okolnost da je, usled mogućnosti da operator elektronske komunikacione mreže istovremeno bude i pružalac medijske usluge, doveo do uskraćivanja kako mediskog pluralizma tako i prava građanima na potpunu informaciju. Kao naročito zabrinjavajuću, predlagač zakona ističe okolnost da operatori osnivaju svoje medijske usluge a zatim iz ponude kanala isključuju sličnu sadržinu drugih učesnika na tržištu.
ZABRANA MEĐUSOBNOG UČEŠĆA U KAPITALU OPERATORA I PRUŽALACA MEDIJSKIH USLUGA
U cilju zaštite medijskog pluralizma, predviđeno je da operator elektronske komunikacione mreže za distribuciju medijskih sadržaja i operator multipleksa (operator), ne mogu ni neposredno ni preko povezanih lica, imati učešće u kapitalu pružalaca medijskih usluga. Takođe, pružalac medijske usluge ne može imati učešće u kapitalu operatora.
ZABRANA EMITOVANJA REKLAMA NAMENJENIH TRŽIŠTU U SRBIJI U PROGRAMU KOJI SE REEMITUJE IZ DRUGIH DRŽAVA
Predlogom zakona uvedena je zabrana da u medijskim uslugama koje se reemituju iz drugih država bude zastupljen reklamni sadržaj namenjen tržištu u Srbiji. Pored toga, uvedena je obaveza da program koji se emituje na srpskom, bilo da je napravljen u sopstvenoj produkciji, bilo u nezavisnoj produkciji, mora biti proizveden i emitovan sa teritorije Srbije.
U PONUDI OPERATORA MOGU SE NAĆI SAMO MEDIJSKE USLUGE KOJE IMAJU DOZVOLU REM-A
Novina koju donosi predlog zakona je i da operator može da emituje odnosno reemituje samo one medijske usluge koje imaju dozvolu Regulatornog tela za elektronske medije. Osim toga, operator se obavezuje da, u svim slučajevima kada za to postoje tehnički uslovi, sa svakim imaocem dozvole zaključi ugovor o distribuciji medijskog sadržaja, a naknada koju imaoci dozvole dobijaju od operatora formiraju se u zavisnosti od gledanosti.
Da li podržavate ovaj predlog zakona?
Glasajte ovde i pogledajte rezultate