Sednica je oblik rada Narodne skupštine, odnosno njenog radnog tela na kojoj narodni poslanici, odnosno članovi radnog tela razmatraju pitanja koja se nalaze na dnevnom redu i o njima odlučuju.
U nastavaku Četvrte sednice Odbora za prava deteta, održanoj 23. decembra, obrazovana je Radna grupe za inicijative, peticije, predstavke i predloge. Predsednica Odbora i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, predložila je za predsedavajuću Radne grupe zamenicu Odbora za prava deteta Zagorku Aleksić, kao i da za članove te grupe budu izabrani svi članovi Odbora koji su za to izrazili zainteresovanost, odnosno Milija Miletić,Tatjana Petrović Stojković, Nataša Ivanović, Anita Nešić, Slavica Radovanović, Vesna Nedović, dr Emeše Uri i Marina Mijatović.
Odbor je usvojio Odluku o obrazovanju Radne grupe za inicijative, peticije, predstavke i predloge.
U nastavku rada usvojen je Predlog za organizovanje javnog slušanja na temu: „Neophodnost uvođenja dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom i osnivanje posebne ustanove, ustanove za lečenje i osposobljavanje“. Predsednica Brnabić predložila je da Odbor organizuje javno slušanje u vezi sa zajedničkom inicijativom Saveta za maloletnike i Saveta za prava deteta Vlade Republike Srbije, za formiranje posebne ustanove za lečenje i osposobljavanje.
Članica Odbora dr Milica Marušić Jablanović predstavila je Predlog za organizovanje javnog slušanja. Ona je istakla da predloženo javno slušanje treba da bude pokazatelj odgovornosti za ono što se dešava u društvu, odnosno za porast maloletničke delikvencije u Srbiji, te da je neophodno što pre inicirati promene odluka o socijalnoj zaštiti na nivou lokalnih samouprava i zahtevati da se usluga dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom, uvrsti u „kišobran“ usluga socijalne zaštite.
Predsednica Odbora i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić istakla je značaj predložene inicijative kojoj će, kako je naglasila, kao predsednica Narodne skupštine dati punu podršku, a Odbor je jednoglasno usvojio Predlog za organizovanje javnog slušanja.
Tokom sednice postignut je dogovor o organizovanju javnog slušanja u vezi sa „krovnim zakonom“ o pravima deteta i zbornikom radova SANU sa naučnog skupa „30 godina od usvajanja Konvencije UN o pravima deteta – savremeni aspekti“.
Brnabić je podsetila da je na prethodnoj sednici Odbora razmotrena potreba donošenja sveobuhvatnog zakona o dečjim pravima, da je dostavljena uporedno pravna analiza zakona o pravima deteta i dečijem ombudsmanu, koja je dobijena od Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, kao i da je član Odbora Zoran Lutovac dostavio Zbornik radova sa naučnog skupa SANU.
Članovi odbora usvojili su i taj predlog za organizovanje javnog slušanja.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora Ana Brnabić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova: Marina Raguš, Snežana Paunović, Elvira Kovač, Edin Đerlek, dr Jovan Janjić, Vesna Nedović, dr Marija Zdravković, dr Nada Macura, Tatjana Petrović Stojković, Anita Nešić, dr Mirka Lukić Šarkanović, dr Emeše Uri, Zagorka Aleksić, Branimir Jovanović, Milija Miletić, Bogdan Radovanović, dr Zoran Lutovac, Milica Marušić Jablanović i dr Tatjana Perić Diligenski.
Četvrta sednica Odbora za prava deteta
Predsednica Odbora za prava deteta i predsednice Narodne skupštine Ana Brnabić održala je Četvrtu sednicu Odbora za prava deteta na čijem dnevnom redu su se našle sledeće tačke:
Razmatranje Informacije o radu Ministarstva za brigu o porodici i demografiju za period maj – jun 2024. godine;
Razmatranje Informacije o radu Ministarstva za brigu o porodici i demografiju za period jul – septembar 2024. godine;
Obrazovanje Radne grupe za inicijative, peticije, predstavke i predloge;
Predlog za organizovanje javnog slušanja na temu „Neophodnost uvođenja dnevnog boravka za decu u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom i osnivanje posebne ustanove za lečenje i osposobljavanje“ i
Dogovor o organizovanju javnog slušanja u vezi sa „krovnim zakonom“ o pravima deteta i predstavljanje zbornika radova SANU sa naučnog skupa „30 godina od usvajanja Konvencije UN o pravima deteta – savremeni aspekti“.
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski ukratko je predstavila podnete informacije Ministarstva, s obzirom na to da su izveštaji prethodno dostavljeni svim članovima Odbora na uvid i razmatranje. Ono što je istaknuto, kao prioriteti Ministarstva, su nadzor nad centrima za socijalni rad, rad na Strategiji o zaštiti dece od nasilja kao i izrada Pravilnika o radu Centra za socijalnu zaštitu.
Nakon razmatranja dostavljenih informacija o radu Ministarstva za period maj - jun i jul - septembar 2024. godine, Odbor je jednoglasno prihvatio obe informacije. U skladu sa članom 229. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine, Odbor će podneti izveštaj Narodnoj skupštini kako bi je obavestio o razmatranju i prihvatanju ovih informacija.
Ministarka Milica Đurđević Stamenkovski iskoristila je priliku i pohvalila rad ovog Odbora, naglasivši da ovo treba da bude primer svim institucijama i da motiviše mlade ljude da se više bave temom zaštite dece.
Sednica je prekinuta nakon usvajanja prve dve tačke dnevnog reda.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora Ana Brnabić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Snežana Paunović, Elvira Kovač, Edin Đerlek, dr Jovan Janjić, Nataša Ivanović, Milija Miletić, Slavica Radovanović, Marina Mijatović, Milica Marušić Jablanović, dr Tijana Perić Diligenski, Vesna Nedović, prim. dr Nada Macura, Tatjana Petrović Stojković, Anita Nešić, Ilo Mihajlovski, dr Emeše Uri i Zagorka Aleksić.
Sednica Odbora za prava deteta, koja je započeta 22. oktobra 2024. godine, nastavljena je 15. novembra 2024. godine, prelaskom na 2. tačku dnevnog reda – dogovor o obrazovanju pododbora i radne grupe.
Predsednica Odbora i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić je ocenila da rad Odbora treba da se fokusira na prevenciju i suzbijanje svih oblika nasilja koji uključuju decu, te predložila da se za sada ne obrazuju pododbori koji bi se bavili ovim specifičnim temama.
Ana Brnabić je podržala inicijativu za formiranje Radne grupe za inicijative, peticije, predstavke i predloge, radi direktne i kontinuirane komunikacije sa građanima i organizacijama civilnog društva. Za predsedavajuću Radne grupe predložila je članicu Odbora Zagorku Aleksić, a Odbor će na nekoj od narednih sednica doneti Odluku o obrazovanju ove Radne grupe.
Na sednici je razmotrena inicijativa Udruženja hranitelja „Dečiji odmeh“ iz Titela. Odbor je inicijativu prosledio i resornom Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, na upoznavanje, a po formiranju Radne grupe za inicijative, peticije, predstavke i predloge odlučiće o daljem postupanju.
Sednici je predsedavala predsednica Narodne skupštine i Odbora Ana Brnabić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Snežana Paunović, Elvira Kovač, Edin Đerlek, dr Jovan Janjić, Hadži Milorad Stošić, Nataša Ivanović, Vesna Nedović, doc. dr sci. med. Marija Zdravković, prim. dr Nada Macura, Tatjana Petrović Stojković, Anita Nešić, Jelena Pavlović, Ilo Mihajlovski, dr Emeše Uri, Zagorka Aleksić, Branimir Jovanović, Milija Miletić, Slavica Radovanović, Marina Mijatović, dr Zoran Lutovac, dr Dragana Rakić, Milica Marušić Jablanović, Slađana Miletić i dr Tijana Perić Diligenski.
Treća sednica Odbora za prava deteta, koja je održana 15. novembra 2024. godine, imala je za temu 35. godina od usvajanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima deteta - sveobuhvatni zakon o dečijim pravima.
Predsednica Odbora za prava deteta i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić naglasila je da je Srbija 1999. godine, među prvima u svetu, ratifikovala Konvenciju Ujedinjenih nacija o pravima deteta, koja predstavlja najznačajniji međunarodni dokument u oblasti ljudskih prava koja se tiču dece.
„Republika Srbija je, takođe, ratifikovala dva fakultativna protokola uz Konvenciju, odnosno Protokol o zabrani prodaje dece, prostituciji i dečijoj pornografiji i Protokol o zabrani učešća dece u oružanim sukobima i u skladu sa obavezama preuzetim ratifikacijom Konvencije, Srbija kao država ugovornica, podnosi Komitetu za prava deteta periodične izveštaje svakih pet godina“, istakla je Brnabić.
Ona je podsetila da je na prethodnoj sednici Odbora pokrenuto pitanje donošenja krovnog zakona o pravima deteta i da je ukazala na značaj uporedno-pravne analize, kako bi se imao uvid u dosadašnju praksu drugih zemalja. Taj zahtev je, u međuvremenu, upućen Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju i dobijena analiza je dostavljena svim članovima Odbora, istakla je predsednica Brnabić.
U nastavku rada, članovi Odbora informisani su o projektu „Parlamentorstvo“.
Tokom sednice, pokrenuto je pitanje rada dnevnih boravaka za decu sa problemima u ponašanju, broja pedagoga i psihologa po školama i nalaženja rešenja kako bi se ubrzalo raspoređivanje nedostajućeg kadra po školama, kao i pitanje problema eksploatacije dece koja prose.
Predsednica Odbora naglasila je da će pomenute teme biti razmotrene na narednoj sednici Odbora za prava deteta.
Sednici je predsedavala predsednica Narodne skupštine i Odbora Ana Brnabić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Snežana Paunović, Elvira Kovač, Edin Đerlek, dr Jovan Janjić, Hadži Milorad Stošić, Nataša Ivanović, Vesna Nedović, doc. dr sci. med. Marija Zdravković, prim. dr Nada Macura, Tatjana Petrović Stojković, Anita Nešić, Jelena Pavlović, Ilo Mihajlovski, dr Emeše Uri, Zagorka Aleksić, Branimir Jovanović, Milija Miletić, Slavica Radovanović, Marina Mijatović, dr Zoran Lutovac, dr Dragana Rakić, Milica Marušić Jablanović, Slađana Miletić i dr Tijana Perić Diligenski.
Na sednici Odbora za prava detata, održanoj 22. oktobra 2024. godine, diskutovalo se o prevenciji i sprečavanju svih oblika nasilja koje uključuju decu.
Predsednica Odbora i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić istakla je da je sprečavanje svake vrste nasilja koje uključuje decu prioritet i da je u tom smislu jedan od važnih koraka koje je vlada Republike Srbije preduzela osnivanje platforme „Čuvam te“.
„Moja želja je bila da od svih relevantnih organa u izvršnoj vlasti čujem izveštaj o radu ove platforme. To je posebno važno imajući u vidu incident vršnjačkog nasilja koji se nedavno dogodio u Subotici i koji pokazuje zašto je bitno da se svi uključimo. Narodna skupština, kroz rad ovog Odbora, uzima učešće u rešavanju vršnjačkog nasilja i generalno nasilja koje uključuje decu“, rekla je predsednica Odbora.
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihajlo Jovanović predstavio je Izveštaj o prevenciji i sprečavanju svih oblika nasilja koje uključuju decu. On je naveo da je platforma jedinstveno i pouzdano mesto na kojem se može doći do informacija, odgovora i saveta različitih instiucija na temu nasilja.
U radu sednice učestvovai su i ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, ministarka za brigu o porodici i demografiju Miliica Đurđević Stamenkovski, ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka pravde Maja Popović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura, državna sekretarka Ministarstva zdravlja prof. dr Ivana Stašević Karličić i sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Veljko Odalović.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Marina Raguš, Snežana Paunović, Elvira Kovač, Edin Đerlek, dr Jovan Janjić, Hadži Milorad Stošić, Nataša Ivanović, Nataša Mihajlović, Vesna Nedović, doc. dr sci. med. Marija Zdravković, Prim. Dr Nada Macura, Tatjana Petrović Stojković, Anita Nešić, Ilo Mihajlovski, dr Emeše Uri, Zagorka Aleksić, Branimir Jovanović, Milija Miletić, Slavica Radovanović, Bogdan Radovanović, Milica Marušić Jablanović, Slađana Miletić, dr Tatjana Marković Topalović i Sonja Pernat.
Odbor za prava deteta održao je Prvu sednicu, 16. septembra 2024. godine.
Sednicu je, na osnovu člana 25. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, sazvala predsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora Ana Brnabić.
Članovi Odbora su, većinom glasova, za zamenicu predsednice Odbora izabrali narodnu poslanicu Zagorku Aleksić iz Poslaničke grupe Jedinstvena Srbija.
U nastavku sednice, predsednica Odbora je predložila dva prioriteta rada Odbora, od kojih je jedan prevencija svih oblika nasilja nad decom i praćenje rada platforme „Čuvam te“, kao i saradnja sa Vladom i resornim ministarstvima kako bi se rad ove platforme unapredio i iznalaženje rešenja kojima bi Narodan skupština mogla ovo unapređenje da pomogne. Drugi prioritet bio bi aktivniji rad na podršci dece sa izuzetnim sposobnostima, jer, kako je predsednica Odbora naglasila, to kao društvo dugujemo i građanima i deci, a ujedno predstavlja i garant održive budućnosti u Republici Srbiji. Ona je zatim pozvala članove i zamenike članova Odbora da delegiraju teme od značaja za rad Odbora, te su se u razgovoru koji je usledio mogli čuti predlozi za formiranje Pododbora za prava deteta na selu, nastavak rada Radne grupe za inicijative, predloge i predstavke, kao i razmatranje tema kao što su pravo dece na pijaću i čistu vodu, prevencija diskriminacije dece, pravo dece na obrazovanje, preventivni pregledi dece i uvođenje teme zdravlja u vaspitno-obrazovni sistem i drugo.
Na kraju sednice, predsednica Odbora informisala je članove Odbora o održavanju Dečje nedelje, koja se obeležava u prvoj nedelji oktobra, i obavestila ih o dosadašnjim vidovima podrške Odbora ovoj manifestaciji. Takođe, predsednica je dodala da će se naredna sednica održati do kraja meseca, kako bi se dogovorio budući plan rada Odbora.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora Ana Brnabić, a sednici su prisustvovali sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Marina Raguš, Elvira Kovač, Edin Đerlek, Hadži Milorad Stošić, Nataša Mihajilović, Vesna Nedović, prim. dr Nada Macura, Tatjana Petrović Stojković, Anita Nešić, Ivan Karić, Ilo Mihajlovski, dr Emeše Uri, Zagorka Aleksić, Branimir Jovanović, Milija Miletić, Bogdan Radovanović, Sonja Pernat, doc. dr sci. med. Marija Zdravković, dr Jovan Janjić i dr Tijana Perić Diligenski.