Sednice radnih tela

Sednica je oblik rada Narodne skupštine, odnosno njenog radnog tela na kojoj narodni poslanici, odnosno članovi radnog tela razmatraju pitanja koja se nalaze na dnevnom redu i o njima odlučuju.

Deveta sednica Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

28.02.2025.
Na sednici Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, održanoj 28. februara 2025. godine, razmatrani su, u načelu, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, Predlog zakona o izmenama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, koje je podnela Vlada. U nastavku rada, razmotrena je Informacija o radu Ministarstva prosvete za period oktobar – decembar 2024. godine, a utvrđene su i odluke o razrešenju prof. dr Srđana Rončevića i Marine Rakić dužnosti članova Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. Predloge zakona i Informacija o radu, koje je obrazložila ministarka obrazovanja dr Slavica Đukić Dejanović, prihvaćeni su većinom glasova članova Odbora. Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su i članovi i zamenici članova Odbora: prof. dr Đorđe Pavićević, Sonja Ilić, Sanja Džajić, Biljana Jakovljević, Edin Numanović, Stojan Radenović, Života Starčević, Vesna Đurišić, Goran Spasojević, Peđa Mitrović, Ana Miljanić i Branko Ružić.

Sedma sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

13.01.2025.
Na sednici, koja je održana 13. januara 2025. godine, članovi Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo izabrali su zamenika predsednika Odbora. Članovi Odbora, za zamenika predsednika Odbora, većinom glasova, izabrali su narodnog poslanika Edina Numanovića. U nastavku sednice, Odbor je razmotrio Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Turske o saradnji u oblasti obrazovanja, koji je podnela Vlada. Predlog zakona prisutnima je obrazložio Jasmin Hodžić, državni sekretar resornog Ministarstva, a Odbor je nakon diskusije predložio Narodnoj skupštini da usvoji navedeni predlog zakona. Odbor je razmotrio i Informaciju o radu Ministarstva sporta za period septembar – decembar 2024. godine, koju je članovima Odbora obrazložio ministar sporta Zoran Gajić. Nakon rasprave koja je usledila, Odbor je prihvatio Informaciju o radu Ministarstva. Tokom sednice, utvrđen je i Predlog odluke o razrešenju prof. dr Ane Savić Radojević dužnosti člana Upravnog odbora Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju. Odbor je zaključio da Predlog odluke dostavi Narodnoj skupštini sa predlogom da se razmotri po hitnom postupku. Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su i članovi i zamenici članova Odbora: Sonja Ilić, Edin Numanović, Biljana Jakovljević, Stojan Radenović, Života Starčević, doc. dr Biljana Đorđević, Slađana Šušnjar, Vesna Đurišić, Goran Spasojević, Željko Rebrača, Peđa Mitrović, dr Zoran Lutovac, Ana Miljanić i Branko Ružić.

Šesta sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

16.12.2024.
Na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, održanoj 16. decembra 2024. godine, utvrđen je Predlog odluke o razrešenju prof. dr Nebojše Zdravkovića dužnosti člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje. Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: prof. dr Đorđe Pavićević, Biljana Jakovljević, Edin Numanović, Života Starčević,Stojan Radenović, Slađana Šušnjar, Nikola Lazić, Goran Spasojević, Željko Rebrača, Peđa Mitrović, Nikola Pantelić, Ana Miljanić i Branko Ružić.

Peta sednica Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

18.11.2024.
Na sednci Odbora, održanoj 18. novembra 2024. godine, razmotren je Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju, u načelu, koji je podnela Vlada. Predlog zakona obrazložila je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, a članovi Odbora usvojili su ga većinom glasova. U nastavku rada, razmotrena je Informacija o radu Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija za period jul – septembar 2024. godine, koji je obrazložila ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović. Odbor je većinom glasova usvojio Izveštaj. Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: prof. dr Đorđe Pavićević, Biljana Ilić-Stošić, Biljana Jakovljević, Stojan Radenović, Života Starčević, Dalibor Šćekić, Slađana Radisavljević, Vesna Đurišić, Goran Spasojević, Peđa Mitrović, dr Zoran Lutovac, Ana Miljanić i Branko Ružić.

Četvrta sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

08.11.2024.
Na sednici koja je održana, 8. novembra 2024. godine, članovi Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo pre utvrđivanja dnevnog reda, odali su poštu minutom ćutanja tragično nastradalim žrtvama u Novom Sadu. Odbor je razmotrio Informaciju o radu Ministarstva prosvete za period januar – mart 2024. godine; Informaciju o radu Ministarstva prosvete za period april – jun 2024. godine; Informaciju o radu Ministarstva prosvete za period jul – septembar 2024. godine; kao i Informaciju o radu Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija za period januar – mart 2024. godine, Informaciju o radu Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija za period april – jun 2024. godine i Informaciju o radu Ministarstva sporta za period maj – avgust 2024. godine, Informacije o radu, narodnim poslanicima obrazložili su ministar sporta Zoran Gajić, ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić-Dejanović i ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, sa saradnicima. Nakon diskusija koje su narodni poslanici vodili sa resornim ministrima, Odbor je usvojio sve navedene informacije. U toku sednice, predsednik Odbor prof. dr Marko Atlagić iskoristio je priliku da čestita 8. novembar, Dan prosvetnih radnika, naglasivši značaj ove profesije za društvo i važnost vaspitanja i obrazovanja kada se govori o deci. U nastavku sednice, Odbor je usvojio Inicijativu za obrazovanje Pododbora za sport, čiji će predsednik biti Goran Spasojević, a članovi Vesna Đurišić, Biljana Đorđević, mr Vladimir Jelić, Ana Miljanić, Peđa Mitrović, Željko Rebrača, Života Starčević i Slađana Šušnjar. Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su članovi i zamenici članova prof. dr Đorđe Pavićević, Biljana Stošić-Ilić, Sonja Ilić, Biljna Jakovljević, Stojan Radenović, Života Starčević, Slađana Šušnjar, Goran Spasojević, Željko Rebrača, Nikola Pantelić, dr Zoran Lutovac, Ana Miljanić i Branko Ružić.

Treća sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

22.10.2024.
Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo održao je 22. oktobra 2024. godine sednicu, na kojoj je razmatrano više predloga zakona. Članovi Odbora razmotrili su Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i Ministarstva prosvete Narodne Republike Kine o međusobnom priznavanju potvrda, diploma i stepena stečenog visokog obrazovanja, koji je podnela Vlada, a obrazložila ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović. Nakon rasprave, Odbor je odlučio da predloži Narodnoj skupštini da prihvati navedeni Predlog zakona. Na sednici su razmotreni i Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije Saveta Evrope o integrisanom pristupu bezbednosti, sigurnosti i uslugama na fudbalskim utakmicama i drugim sportskim priredbama i Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije Saveta Evrope o manipulisanju sportskim takmičenjima, koje je podnela Vlada, a obrazložio ministar sporta Zoran Gajić. Odbor je, nakon rasprave, odlučio da predloži Narodnoj skupštini da prihvati navedene Predloge zakona. Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: prof. dr Đorđe Pavićević, Biljana Ilić-Stošić, Biljana Jakovljević, Života Starčević, Slađana Radisavljević, Slađana Šušnjar, Goran Spasojević, Peđa Mitrović, Vesna Đurišić, Ana Miljanić, Dalibor Šćekić, Stojan Radenović, dr Zoran Lutovac i Branko Ružić.

Druga sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

15.10.2024.
Na sednici održanoj 15. oktobra, članovi Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo su razmatrali Izbor predsednika Odbora. Sednicom Odbora je predsedavao najstariji član Odbora, narodni poslanik Stojan Radenović iz Poslaničke grupe ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane. Radenović je napomenuo da je bivša predsednica Odbora Bogdana Koljević Grifit razrešena dužnosti zbog izlaska iz poslaniče grupe, dok je zamenik predsenika Odbora Usame Zukorlić podneo ostavku na poslaničko mesto, te je za predsednika Odbora predložio prof. dr Marka Atlagića. Član Odbora dr Zoran Lutovac predložio je prof. dr Đorđa Pavićevića za predsednika Odbora. Većinom glasova izabran je prof. dr Marko Atlagić za predsednika Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo. Nakon izbora sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: prof. dr Đorđe Pavićević, Biljana Ilić-Stošić, Biljana Jakovljević, Života Starčević, Slađana Radisavljević, Slađana Šušnjar, Goran Spasojević, Branimir Nestorović, Željko Rebrača, Peđa Mitrović, prof. dr Miloljub Albijanić, Žika Gojković, Stojan Radenović, dr Zoran Lutovac i Branko Ružić.

Prva sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

02.04.2024.
Prvu sednicu Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, koja je održana 2. aprila 2024. godine, na osnovu člana 25. Poslovnika Narodne skupštine, sazvala je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić. Do izbora predsednika Odbora, sednici je predsedavao najstariji član Odbora, narodni poslanik Stojan Radenović iz Poslaničke grupe ALEKSANDAR VUČIĆ - Srbija ne sme da stane. Članovi Odbora izabrali su za predsednicu narodnu poslanicu Bogdanu Grifit Koljević, iz Poslaničke grupe „MI - GLAS IZ NARODA, prof. dr Branimir Nestorović“, a za zamenika predsednice Odbora izabrali su narodnog poslanika koji nije član poslaničke grupe Usamea Zukorlića.

Osma sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo

01.01.1970.
Na sednici, koja je održana 21. januara 2025. godine, članovi Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo razmotrili su jedinu tačku dnevnog reda: blokada univerziteta i zaštita prava studenata. Sednicu Odbora sa navedenom temom inicirala je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, koja se zahvalila prisutnim rektorima, dekanima i predstavnicima studentskih parlamenata, koji su se odazvali pozivu Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo. Istakla je da je izuzetno važno da se na sveukupan način sagledaju dešavanja na fakultetima i univerzitetima i visokom školstvu u prethodna dva i po meseca i kakve će konsekvence imati na sve studente, njihove porodice i na sistem viskog školstva u Republici Srbiji. Predsednica Narodne skupštine predočila je kakve izazove će doneti nastavak blokada univerziteta i naglasila da današnja sednica Odbora nije sazvana iz političkih razloga, već da je obrazovanje tema koja se nalazi iznad politike. Brnabić je podvukla da je autonomija univerziteta, ne samo ustavna kategorija, već i apsolutna svetinja za vlast i državu. Istakla je da je jasno pravo studenata da iskažu svoje nezadovoljstvo, čak i dobrodošlo u parlamentarnoj demokratiji kakva je Republika Srbija, kao i da se studenti izjasne i utiču na teme u društvu i društveni dijalog. „S druge strane, mislim da svako od nas pojedinačno, a posebno u parlamentarnoj demokratiji, mora voditi računa o tome da naša prava i slobode, ne ugrožavaju, nikako, nikada i ni po koju cenu, prava i slobode drugih pojedinaca“, navela je Brnabić. Predsednica Narodne skupštine iznela je podatak da u ovom trenutku u Srbiji ima 268.000 studenata, od kojih 230.743 studira na državnim fakultetima, te da je od tog broja, 102.413 studira na budžetu države. Ona je prisutnima postavila pitanje šta će se dogoditi sa studentima koji se finansiraju iz budžeta države, sa studentima koji žive u studentskim domovima, ako se blokade univerziteta nastave. Dodala je da najveći deo fakulteta koji je u blokadi nije završilo semestar, odnosno da fakulteti nisu ispunili obaveze prema studentima koji ih pohađaju. Postavila je pitanje ko štiti prava studenata koji su ispunila svoje obaveze prema fakultetima i ko štiti prava studenata sa stipendijama, ali i studenata sa studentskim kreditom. Brnabić je zaključila da Srbiji nastavkom blokada univerziteta prete tri eminentne pretnje, od kojih je prva da preko 100.000 studenata ostane bez prava budžetskog finansiranja države, od kojih će 17.000 izgubiti pravo na studentski dom, što će dovesti do toga da neke porodice neće moći svojoj deci da pruže visoko obrazovanje. Kao drugu pretnju, predsednica Narodne skupštine, navela je da samofinansirajući studenti i njihove porodice budu podvrgnute dodatnim troškovima i dugovima. Kao treću, eminentnu pretnju Brnabić je navela finansijsku blokadu fakulteta, koja bi mogla biti prouzrokovana zahtevom povraćaja novca studenata koji se samofinansiraju. Na sednici Odbora, obratila se i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, koja se saglasila sa izlaganjem predsednice Narodne skupštine, dodavši da je Ministarstvo otvoreno za dijalog sa svim stranama koje izražavaju nezadovoljstvo i da je dijalog ključan za popravljanje atmosfere u društvu, ali i jedini način da se minimizuju štetne posledice blokada univerziteta. Sednici su pozvani da učestvuju i rektori i dekani univerziteta i fakulteta u Republici Srbiji, predstavnici studentskih parlamenata univerziteta i drugi relevantni predstavnici studentskih ustanova. Nakon iscrpne diskusije, koja je usledila, Odbor je usvojio Predlog zaključka koji glasi: Na današnjoj sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, ustanovljeno je da je akademska godina ugrožena za preko 200.000 studenata javnih visokoškolskih ustanova, na kojima su u ovom trenutku blokade. Narodna skupština Republike Srbije shodno svojoj kontrolnoj ulozi, ali kao i predstavnička institucija građana, pokrenula je ovo pitanje koje se tiče više stotina hiljada porodica u Republici Srbiji. Uvažavajući u potpunosti prava na izražavanje mišljenja i na protest, utvrđeno je da neophodno poštovati prava studenata na neometani nastavak studija. Izražavamo zabrinutost i očekujemo dodatne napore, kako rukovodstva visokoškolskih ustanova, tako i Ministarstva prosvete, sa ciljem da se obrati pažnja na status budžetskih studenata kojih je 102.102; studenata koji borave u studentskom domu; koji imaju studentski kredit, ali i 108.330 samofinansirajućih studenata koji su platili svoje studije. Neophodno je sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi, kako bi bile ispunjene obaveze visokoškolskih ustanova, za koje su samofinansirajući studentici platili školarine, a budžetskim studentima država platila školarine. U cilju pružanja podrške porodicama, Narodna skupština Republike Srbije će otvoriti kontakt centar kome se studenti i njihove porodice mogu obratiti u vezi sa svim pitanjima i nedoumicama koje imaju u cilju ostvarenja svojih studentskih prava. Ovim Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo sprovodi svoju kontrolnu ulogu nad sprovođenjem Zakona o visokom obrazovanju i pruža apsolutnu podršku svim studentima i njihovim porodicama, da ostvare sva svoja zakonom i ustavom zagarantovana prava. Sednici je predsedavao predsednik Odbora prof. dr Marko Atlagić, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Odbora: Vesna Đurišić, Biljana Jakovljević, Ana Miljanić, Marinika Tepić, prof. dr Đorđe Pavićević, Stojan Radenović, Željko Rebrača, prof. dr Mirka Lukić Šarkanović, Života Starčević, Slađana Šušnjar, kao i narodni poslanici Ana Jakovljević, Aleksandar Jovanović i prof. dr Slobodan Cvejić.