Nema informacija o predloženim aktima.
Poštovana predsednice Narodne skupštine, uvaženi kandidati za predsednika Vlade i ministre, dame i gospodo narodni poslanici, noseći odgovornost za narod koji nas je ovlastio da ga ovde zastupamo, osećamo obavezu da institucionalno otvaramo i aktuelizujemo pitanja od značaja za Bošnjake Sandžaka. Učinićemo to svakako ozbiljno, odgovorno, bez populizma, bez primitivizma ili ne daj Bože poltronstva. Takav pristup ne koristi ni našem narodu, ni većinskom narodu, ni samom sistemu države Srbije.
Upravo zbog osetljivog društvenog trenutka u kome se nalazimo, odgovoran pristup je naša dužnost. U tom smislu izražavamo zadovoljstvo što Bošnjaci imaju autentičnog predstavnika u predloženoj Vladi, oličenog u ministru, Usame Zukorliću koji nastavlja politiku utemeljenu na principima koje je postavio rahmetli akademik Muftija Muamer Zukorlić.
Prisustvo predstavnika manjina u Vladi je uvek poželjno, ali istovremeno izazovno, jer se od njih očekuje da često bez realne političke moći rešavaju pitanja koja su izazov i za većinski narod. Međutim, to nas neće pokolebati. Naprotiv, trajno smo opredeljeni istorijskom pomirenju između dva naroda o čemu je i mandatar govorio u svom ekspozeu.
Kada govorimo o Bošnjacima u Sandžaku, ali i širom države moramo istaći nekoliko ključnih još uvek nažalost otvorenih pitanja. Proporcionalna zastupljenost Bošnjaka u republičkim institucijama, a posebno na lokalnom nivou, naročito u sudu, tužilaštvu, policiji i jedinici vatrogasnoj je od suštinske važnosti za stabilnost i za izgradnju poverenja u državni sistem, jer Bošnjaci moraju osetiti da ovaj sistem je njihov i da im veruje.
Borba protiv kriminala i korupcije mora biti prioritet. To je preduslov za stvaranje zdravog ambijenta i temelj za društveni, ekonomski i celokupni napredak države. Veliki infrastrukturni projekti u Sandžaku poput autoputa, gasovoda, aerodroma, izgradnje kliničko bolničkog centra u Novom Pazaru predstavlja jedan veoma pozitivan momenat koji je nastao kao produkt sporazuma koji je ranije Stranka pravde i poverenja potpisala sa vladajućom partijom predstavlja veoma pozitivan momenat i početak otklanjanja višedecenijske zapostavljenosti ovog regiona.
Uspostavljanje stalnog dijaloga između Beograda i Sarajeva je ključno pitanje za odnos dva naroda i smatram da možemo odigrati ključnu ulogu. Takođe, borićemo se za stvaranje uslova za ostvarenje jedinstva unutar islamske zajednice, što je od izuzetnog značaja za duhovnu i društvenu stabilnost našeg naroda, te sprečavanje razvoja ekstremizma koji klija na pukotinama razjedinjene islamske zajednice.
Ovo su pitanja koja moraju ostati u fokusu i koja ćemo nastaviti da pokrećemo. Još jednom želim da izrazim zadovoljstvo činjenicom da Bošnjaci imaju autentičnog i doslednog predstavnika u Vladi Republike Srbije, ali predstavnike i drugih manjinskih zajednica. Verujemo da će Vlada imati snage i mudrosti da se uhvati u koštac sa otvorenim društvenim pitanjima i da će se nastaviti napredak, te ćemo svakako podržati, odnosno glasati za vaš predlog Vlade, gospodine Macut i svakako ćemo podržati nastavak naših partnerskih odnosa. Hvala.
Uvaženi potpredsedniče gospodine Đerlek, poštovane dame i gospodo narodni poslanici, na poslednjem skupštinskom zasedanju nisam imao prilike govoriti o jednoj veoma pozitivnoj odluci koju smo izglasali u okviru zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, a koja se tiče otklanjanja dugogodišnje nepravde i neravnopravnog položaja veroučitelja u našem školskom sistemu u odnosu na njihove kolege i ostalo nastavno osoblje, a koja se ogleda u pružanju prilike ovim ljudima za zasnivanje radnog odnosa na neodređeno radno vreme, za razliku od prethodne dugogodišnje prakse, kada smo imali prilike da vidimo da su ti ljudi na početku svake školske godine u strahu, stresu, neizvesnosti i iščekuju da li će ponovo biti angažirani na ta radna mesta, pruža im pravo i obavezu stručnog usavršavanja, kao i brojne druge pogodnosti koje već uveliko uživaju njihove kolege nastavnici, profesori, učitelji u našim školama.
Mi kao Stranka pravde i pomirenja zdušno smo podržali ovakvu odluku i ovaj zahtev i glasali smo za ovu odluku, jer smatramo da će ona vidno poboljšati kvalitet verskog odgoja naše dece u školama, a kvalitetan verski odgoj može biti jedna od ključnih karika u društvenoj stabilizaciji, u očuvanju porodice, porodičnih, moralnih, etičkih vrednosti, što je veoma važno u ovom izazovnom društvenom trenutku.
Siguran sam da će svi verujući ljudi, verujuće porodice, svi oni koji baštine ovakav sistem vrednosti sa odobravanjem i oduševljenjem podržati ovakvu odluku.
Još jednom pohvale. Zaista je otklonjena jedna dugogodišnja nepravda.
Kada govorimo o sistemu obrazovanja i vaspitanja, dužan sam kao bošnjački predstavnik u ovom parlamentu da vas izvestim o jednom eklatantnom primeru diskriminacije sa elementima islamofobije koji se dogodio u PU „Miša Cvijović“ u Prijepolju.
Naime, dve mlade devojke Prijepoljke Bošnjakinje iz Prijepolja odbijene su u njihovom zahtevu da se zaposle, odnosno obave stručnu praksu u ovoj predškolskoj ustanovi, sa jednim dominantnim obrazloženjem i razlogom da njihova odeća koja je u skladu sa principima islama, odnosno hidžab koji nose je u suprotnosti sa nekakvim ranije donetim diskriminatorskim pravilnikom u ovoj ustanovi.
Ovo predstavlja grubo kršenje elementarnih ljudskih i manjinskih prava garantiranih Ustavom ove zemlje i bez obzira što se radi o pojedinačnom slučaju, neophodna je brza, adekvatna, efektivna reakcija državnih organa, kako bismo zaštitili ove devojke, kako bismo ovo sačuvali da ostane na jednom pojedinačnom istupu, ali i kako bismo pružili priliku Bošnjacima u Sandžaku i ovoj zemlji da dožive sistem ove države kao svoj i da osete da država brine o njima, o njihovim pravima.
Da se radi o jasnom primeru diskriminacije najbolje ukazuje činjenica da su ove devojke nakon odbijanja za obavljanje stručne prakse i zaposlenja u rodnom Prijepolju pozvane iz susednog Priboja, iz predškolske ustanove „Neven“ da se tamo zaposle, da obave stručnu praksu, što nam s jedne strane daje nadu da postoje ustanove koje baštine pravo, pravdu, ljudska, manjinska prava i pružaju šansu svima podjednako u ovoj zemlji.
S druge strane, ovaj potez jasno pokazuje da se u Prijepolju desila diskriminacija, jer ako važe isti zakoni ove zemlje i u jednom i u drugom gradu, zašto bi u Priboju moglo, a u Prijepolju ne?
Još jednom pozivam Ministarstvo obrazovanja i sve nadležne organe da se čim pre ovo pitanje otvori, da se pomenuti diskriminatorski pravilnik ispravi i uskladi sa zakonom.
Takođe, na jednom od prethodnih zasedanja ovde smo govorili o problemu trotoara u određenim naseljima u Novom Pazaru, iz koga dolazim. Iako naizgled banalno pitanje, koje možda i ne zaslužuje da se nalazi kao tema u ovom visokom domu, zbog dugogodišnje nesposobnosti lokalnih vlasti u Novom Pazaru i zbog brojnih smrtnih slučaja koje smo imali na tom području, čak i učenika, to pitanje je postiglo ovu alarmantnost da se pomene i u Narodnoj skupštini.
Međutim, dužan sam da vam kažem da to nije samo pitanje trotoara. Ovde treba da govorimo o jednom kompleksnijem problemu, a to su neuređene magistrale, odnosno državni putevi prvog B reda, koji se ukrštaju u samom Novom Pazaru, koji prolaze kroz gusta naselja, pored nekoliko škola, a koji su potpuno neuređeni, bez adekvatnih usporivača saobraćaja, bez adekvatne signalizacije, nadzornih kamera, zaštitnih ograda itd. Čak šta više, u samom centu u čaršiji Novog Pazara se taj magistralni put sužava na jednu kolovoznu traku, gde se saobraćaj odvija naizmenično. Zamislite, ovo čak nije ni privremeni režim saobraćaj, već govorimo o trajnom rešenju koje godinama tako egzistira, bez bilo kakve šanse za njegovo rešavanje.
Zato apelujem na Ministarstvo građevinarstva i saobraćaja, da pored inertnosti i nesposobnosti lokalnih vlasti u Novom Pazaru, da se pozabavi ovim pitanjem, jer se radi o jednom grubom ugrožavanju bezbednosti građana Novog Pazara.
Završavam, želim još da se zahvalim kolegi Miliji Miletiću na divnim rečima i prema Stranci pravde i pomirenja i prema rahmetli akademiku muftiji Muameru Zukorliću. Zaista smo svedočili jednoj uspešnoj saradnji sa partijom gospodina Milije Miletića i nadam se da ćemo tako i nastaviti.
Uvažena predsedavajuća, uvaženi predsedniče Vlade, poštovani ministre sa saradnicima, dame i gospodo narodni poslanici, po prvi put se obraćam u ovom domu i na samom početku, želim da izrazim svoju zahvalnost glasačima Stranke pravde i pomirenja, koji su mi pružili šansu, verovali u mene i pružili mi priliku da zastupam njihove interese u ovom visokom domu. Kao potpredsednik Stranke pravde i pomirenja, lekar po profesiji, nadam se da ću dati pozitivan doprinos, radu ovog doma.
Ovde ću nastaviti put koji je započeo i utabao pre mene rahmetli akademik Muftija Zukorlić, a predano nastavio ministar za pomirenje regionalnu saradnju i društvenu stabilnost, gospodin Usame Zukorlić. To je put pravde i pomirenja, naslonjen na politici i umesto politike, ili ili. Ostaćemo na putu koji je strateški i suštinski okrenut iskrenim partnerskim odnosima, prosperitetu uz maksimalno međusobno uvažavanje. Želimo poštovati razlike i videti kao naše zajedničko bogatstvo, poštovati univerzalne ljudske vrednosti.
Ovde želim zastupati interese Bošnjaka, ali i drugih manje brojnih naroda, kao i onog dela većinskog naroda koji u nama vidi svog zaštitnika. Sandžak iz kojeg dolazim je mukotrpno uspeo sačuvati mir i stabilnost tokom izazovnih i teškim trenutaka.
Devedesetih godina i zato moramo uložiti krajnji napor i trud i pružiti sve moguće napore da taj mir štitimo i danas. U tom svetlu želim najoštrije osuditi poslednje incidente u Novom Pazaru sa pokušajem zloupotrebe svadbene povorke i isticanjem određenih zastava koje su imale za cilj provokaciju i uznemirenje Bošnjačkog stanovništva. Pozivam nadležne organe da identifikuju počinioce i da ih adekvatno sankcionišu zato što moramo sačuvati Sandžak onakvim kakvim on suštinski jeste, a to je primer zdravog multinacionalnog života koji treba služiti i ostalim delovima ove zemlje.
Danas je na dnevnom redu zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom. Mi u Stranci pravde i pomirenja imamo jednu od važnijih programskih načela koja se zove – Afirmacija porodice, majke i deteta.
Porodica je temeljna ćelija svakog društva. Od kvaliteta porodice zavisi kvalitet novih generacija, a time i budućnost celokupne zajednice. Iz tog razloga Stranka pravde i pomirenja pruža punu podršku ovom zakonu, naravno ne misleći da će bilo koja finansijska pomoć biti jedini ili osnovni motiv koji će podstaći na proširenje porodice, odnosno ostvarivanje na polju roditeljstva već samo onaj dodatni podstrek, ohrabrenje i osnaženje onih roditelja koji imaju izazov u finansijskom planiranju.
Takođe, imamo opasku da bi u ovom zakonu trebalo uvrstiti i rađanje petog i šestog deteta, odnosno pružanje pomoći prilikom rađanja petog i šestog deteta, naravno uzimajući u obzir stav Svetske zdravstvene organizacije da rađanje petog i šestog deteta može biti štetno za majku, međutim za one porodice, roditelje koji se odluče na takav korak svakako da ih ne trebamo, na neki način, diskriminisati, i oni zaslužuju da imaju ovaj vid pomoći.
Još jednom, puna podrška ovom zakonu od Stranke pravde i pomirenja.
Želim se osvrnuti na diskusiju koja je bila danas, a i juče ovde na skupštinskom zasedanju, a odnosila se na kritikovanje…