18.11.2024. | Zakon o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika |
usvojen
|
20.04.2024. | Zakon o izmenama i dopuni Zakona o lokalnim izborima |
usvojen
|
08.03.2024. | Odluka o izboru predsednika Narodne skupštine |
usvojen
|
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani gospodine Macut, imali smo priliku ova dva dana da čujemo i vaš program Vlade, a i kolege iz bivšeg režima koje su nešto mnogo nestrpljive i nešto mnogo nervozne. Evo, i sad ne mogu da se odreknu nasilja i da prestanu da prete narodnim poslanicima koji će da podrže izbor Vlade. Sad ne znam da li je u pitanju terapija ili nešto drugo, da li je u pitanju njihov mentalni sklop, ali izgleda mi da ovde dolazi do nekih određenih…
Da sačekam kolegu iz opozicije ili bivšeg režima da završe sa uvredama, pošto je očigledno da je to jedini manir koji oni znaju i kome jedino pribegavaju. Pošto vidim da su se mnogo potresli zato što je neko juče od njih izlazio iz zgrade Skupštine Srbije i neko mu je doviknuo „lopove“ ili „ustašo“. Vrlo su potreseni zbog toga. A zamislite kada ovaj što je krao toalet papir, organizovao da se članovi SNS kamenuju i gađaju jajima, to nije ništa i od toga se ta gospoda ne ograđuju. Priča ovde o nasilju jedan visoki bivši državni funkcioner, koji je zaustavljao, pazite, i vršio nasilje nad ženom novinarkom, a onda dođe ovde da nama priča i prosipa finoću, najobičniji siledžija. Trljaj oči slobodno. Sram te bilo!
(Narodni poslanici opozicije: Ko?)
Ti! Pa da dobijete pravo na repliku, malo ćete sutra. Znamo mi dobro ko je to radio.
Sad pazite ide dalje njihova rasprava ova vlada nema legitimitet. Kako vi merite taj legitimitet? Evo, baš me interesuje kako ga merite. Jesu bili neki izbori možda? Pa, nisu. Pa, kako merite taj legitimitet, količinom decibela što ispaljujete na ulicama. Jel, to legitimitet? Količinom jaja kojima gađate ovde nas u Narodnoj skupštini i građane Srbije, jel to legitimitet? Jel legitimitet otimanje policijskih štitova policajcima? Prebijanje neistomišljenika? To vam je legitimitet.
Onda imate još pravo, hrabrosti da kažete prelazna vlada, čija prelazna vlada? Stručnjaka sa mašinskim mozgom? Prelazna vlada koju bi činile visoko kvalifikovane vrhunske lopuže? Baš tako. Ovde jedna mlada koleginica nešto reče, ne zameram joj zbog nedostatka životnog iskustva, ali se jako dobro sećam da su građani, dok ste vi vladali štrajkovali tako što su zakucavali svoje ekstremitete za radne stolove i radna mesta. To ste zaboravili, pa, kada ni to nije bilo dovoljno odsecali sebi delove ekstremiteta i uzimali kao hranu, da bi skrenuli pažnju šta se dešava sa njihovim sudbinama. To su te vaše ekspertske vlade. To su te vaše ekspertske vlade kada je svakog dana 500 ljudi gubilo radno mesto.
Da tražite nešto i da imate podršku građana, izašli biste na izbore i ne biste mlade studente gurali ispred vas i decu između ostalog, i iz vrtića kada biste mogli izveli bi ste decu.
I, ovaj ovde što je krao toalet papir da dopunim koleginicu Bilju Pilju, u Strazburu je bio pre dva meseca, znate šta je tražio u Strazburu, toalet papir i prelaznu vladu. E, to vam je isto, to vam je taman isto, jer jadan je političar, jadan i bedan i nikakav, koji ne traži podršku svog naroda, nego traži od drugih. Zaboravite na prelaznu vladu, to smo vam rekli odmah i džaba ste gubili vreme za to.
Imamo predlog vlade koji je podneo mandatar Macut i ta vlada ima ozbiljne zadatke ispred sebe, pre svega, da reši problem u prosveti, valjda ste zato toliko i napadali Dejana Vuk Stankovića, kandidata za ministra. Da neko kaže da se nekome isplate plate za posao koji nije radio, pa, to samo kod vas može, to samo kod vas može, kao što jedan univerzitetski profesor kaže - pa, nije strašno što će studenti da izgube godinu, to je malo za cilj. Čiji cilj? Koji cilj? Za koga? Za vas da budete ministri, ne za njih.
Ne dobijamo privremenu vladu, da li možemo da je nazovemo ekspertskom ne znam, ali ono što znam dobijamo srpsku vladu. Onu vladu koju biraju narodni poslanici, ne plenumi, do duše, biramo je na plenumu, ali jedinom zakonitom i Ustavom dozvoljenom, a to je na plenumu Narodne skupštine, zato što želimo da ova vlada bude vlada kontinuiteta. Vlada kontinuiteta koji će da povećava plate zaposlenih, koji će da povećava uposlenost, koja će da povećava penzije, koja će da izgrađuje i reformiše Srbiju, da bude mnogo lepše mesto nego što je bila, nego što je danas. To je nešto što vi ne možete da shvatite, koji ovo ne podržavate, zato što nemate političku ideju, nemate šta da ponudite građanima, bežite od izbora i samim tim pokazujete koliko ste jalovi. Ova vlada imaće rezultata, hteli vi da prihvatite ili ne. Živela Srbija.
Dame i gospodo narodni poslanici, evo sada smo imali priliku da vidimo jedan performans koji se dešavao ovde u Narodnoj skupštini. Poznato je da narodni poslanik ne može da bude odgovoran za ono što kaže u Narodnoj skupštini, ali ima jedna druga stvar, a to je kakav će njegov status da bude u društvu na osnovu onoga što ovde govori. Zamislite jedan univerzitetski profesor, koji je sada ovde maločas govorio, dao je sebi za pravo da priča o nekakvom bešumnom zvučnom topu, koga niko nije video i niko nije čuo.
Da stvar bude još gora, zvučne topove ovde u Narodnoj skupštini imali smo priliku da vidimo pre nekoliko dana, gde je bilo skoro nemoguće raditi, gde čovek nije čuo samog sebe, gde smo bili zatrpavani dimnim bombama, biber sprejom, suzavcem, jajima. Eto, jedan univerzitetski profesor je sebi dozvolio da svoje kolege narodne poslanike gađa i jajima i sada ti isti sebi isto daju za pravo da kroz laži, neistine, pokušavaju da stvore jednu svoju istinu, jednu svoju priču i da bi nekim čudom došli na vlast.
Zamislite vi univerzitetskog profesora sa Fakulteta političkih nauka, kada je upozoren da će studenti možda izgubiti godinu, daje odgovor - pa nije to ništa, to je mala cena da bi mi profesori došli na vlast. Ovo poslednje parafraziram, ali to je istina. Taj odgovor sam dobio. To je mala cena što će nekom mladom čoveku da ukradu i oduzmu godinu života da bi se pravila nekakva vlada društvenog poverenja.
Onda shvatite do koje mere su oni spremni da idu i da njima nije stalo uopšte ne samo do obrazovanja tih mladih ljudi, ne samo do njihove budućnosti, već mogu da verujem da im nije stalo ni do njihovih života, jer jelte, za njih čak ni ljudski život je mala cena da bi imali vladu društvenog poverenja, kako oni to nazivaju.
Sada idemo korak dalje, u jednom potpuno besramnoj diskusiji koju sam slušao kroz formu poslaničkog pitanja. Iznose se izmišljeni podaci, izmišljene i napravljene činjenice. Ja razumem da moj kolega narodni poslanik nešto kaže što nije možda tačno, to se dešava, čovek nije u pravu, ima svoj stav koji nije ispravan, doveo ga je neko u zabludu, dao mu je pogrešnu informaciju, dešavalo se to svima nama, ali kada čovek svesno potpuno svestan iznosi neistine i laži da bi nastavio destabilizaciju Srbije i pritom je univerzitetski profesor, ja nemam drugi izraz da kažem nego da je to talog i mulj srpskog društva, i to onaj najgori, onaj koji smo imali priliku da vidimo i 5. oktobra 2000. godine. Nema šta nisu spremni da urade i nema cene koju srpsko društvo treba da plati da bi oni ostvarili svoje političke ciljeve i ambicije da ponovo se valjda dočepaju Srbije, državne kase, vlasti, ko zna čega sve još, da sprovode neke sulude politike.
Ovde je jedan spominjao Asada, Sadama, neko Gadafija, sve je to nekako bilo neko Arapsko proleće. Samo neka mi neko kaže u ovoj sali, svi ti narodi koji su doživeli Arapsko proleće, jesu li imali nešto dobro od njega? Kakve su im države danas? Jel žive bolje ili lošije? Da li mi želimo zaista da imamo ponovo to jedno iskustvo kakvo nose te obojene revolucije koje nisu ništa drugo nego nasilan način za preuzimanje vlasti ulepšan kroz jedno ime i ništa više, jer narod u principu ne voli nasilje.
Da bi malo i tu njihovu komisiju koja je ispitivala to da li su studentski zahtevi ispunjeni, nekako se to i poklopilo sa ovom raspravom, neko će reći kakve to veze ima sa izborom članova Saveta guvernera NBS, pa ima, i te kako ima.
Zamislite, kolege narodni poslanici, da nama bivši guverner NBS je član te čuvene rektorske ili koje komisije profesora koji podržavaju proteste i on ocenjuje da li su ispunjeni uslovi koje su studenti postavili. Samo bih da podsetim, dok je on bio guverner od 2008. do 2012. godine inflacija u Srbiji je kumulativno bila oko 55% za četiri godine. To je više od 10% godišnje. Dok je on bio guverner NBS iz Srbije je netragom nestalo negde oko sedam milijardi deviznih rezervi. Dok je on bio guverner NBS gospodin Šoškić, kroz aferu „Agrobanke“, „Razvojne banke Vojvodine“ i još nekih manjih banaka, nestalo je iz budžeta Republike Srbije tih banaka oko milijardu evra zato što su falsifikovali izveštaje o poslovanju tih banaka i povukli još negde oko 450 do 500 miliona evra da pokriju gubitke kroz emitovanje državnih hartija od vrednosti. Sada nama takve spodobe, protuve daju ocene da li je nešto ispunjeno ili nije.
Ja sam prethodni dan zasedanja izneo jedan podatak, pošto ovde stalno slušam o tome kako Srbija živi od kredita, kako se pravi lažna slika o dobrom stanju i dobrom životu u Srbiji zbog zaduživanja Republike Srbije. Izvukao sam jedan podatak. Od 2008. do 2012. godine Republika Srbija se zadužila tačno 1.236 milijardi dinara ili da prevedem u evre - nešto malo preko 10 milijardi evra za četiri godine, a u vreme kada je Srbija zarađivala oko tri puta manje nego danas i u odnosu na BDP to je najbrže i najveće zaduživanje Republike Srbije u njenoj istoriji.
Uvek pitam, u redu, možda ste morali, samo ne znam šta smo mi imali od tih 10 milijardi evra, da li smo dobili neki put, neku prugu, neku bolnicu, neku školu, da li je nešto dobio narod od tih 10 milijardi evra koliko ste nas zadužili za samo četiri godine ili smo dobili zatvorene fabrike, 600.000 nezaposlenih koji su izbačeni na ulice, inflaciju koja je preko 10% gubitak vrednosti dinara kao nacionalne valute i stvaranje jedno opšteg očaja u društvu?
Zamislite, baš ti takvi nama danas pričaju, daju sebi za pravo da pričaju kako se Srbija prekomerno zadužuje, kako je inflacija velika, visoka, kog god, a tri ili četiri puta je manja nego u njihovo vreme i kako pričaju o tome kako se sve živo pokrade, sve živo nestade, a u državnoj kasi nikada više para i nikada više novca među građanima Republike Srbije u njihovoj istoriji.
Taj cinizam koji oni sprovode ogleda se u još jednom delu. Mnogi greše kada misle da je nadležnost NBS ta koja je vezana isključivo za kurs evra. Ona ima mnogo važniju ulogu u ekonomiji i privredi Srbije. Jedna je kontrola cena kroz inflaciju, o tome smo pričali, drugi je kontrola rada i poslovanja banaka.
Pre nekoliko dana usvojili smo Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga. Samo da podsetim i kolege poslanike i građane Republike Srbije, u periodu od 2004, 2005. do 2018. godine mogli ste da zaključite ugovor sa bankom, da dobijete novac i da vam sutradan stigne obaveštenje da je banka, u skladu sa svojom poslovnom politikom, promenila kamate i da sada imate dva puta veću kamatu nego što ste juče ugovorili. Ne izmišljam. Tako se zaista dešavalo u realnom životu. Što je dovelo do toga da siromaši stanovništvo, da je privreda na prvom mestu postaje nesposobna da servisira svoje obaveze prema bankama, što je na kraju dalo kao rezultat 600.000 novonezaposlenih za vreme njihove vlasti. Da li je danas to moguće? Nije, i to jeste i uloga na prvom mestu Narodne banke da svojim aktivnostima spreči samovolju poslovnih banaka i da ih natera da posluju u skladu sa zakonskim propisima koji važe na teritoriji Republike Srbije.
Kada posmatrate javni dug u periodu od 2008. do 2012. godine, podatke koje sam iznosio su zvanični. Međutim, oni drugi su zaista, zaista mnogo teži što ne znači da nisu verodostojni zato što se u tom periodu deficit budžeta finansirao po dva osnova. Prvi osnov je bilo zaduživanje kod poslovnih banaka i međunarodnih kreditora. Drugi osnov je bio privatizacija. Sad zamislite da se neko zadužio preko 10 milijardi evra, sprovodio privatizaciju i iz te privatizacije još više uvećavao deficit koji je imala država. Ovde pričamo da su određeni mangupi, koji ovde spominju nekakve stelt zvučne topove, potrošili 14 ili 15 milijardi evra za projekte koje možemo nazvati stelt jer ih niko nije video, a koji su nas doveli do toga da kao država budemo u situaciji da se potpuno raspadnemo i devastiramo.
Mene zaista iznenađuje hrabrost naslednika takvih politika da ovde priča o bešumnom zvučnom topu koji niko nije video, koji niko nije čuo, od koga niko nije povređen, samo zarad jednog cilja, a to je da stvara tenzije u društvu do te mere da se kao društvo potpuno raspadnemo, da više ne razgovaramo jedni sa drugima, kao da ne živimo na istom prostoru i ne delimo istu državu i iste vrednosti. Najlakše je zavesti mlade ljude koji nemaju dovoljno životnog iskustva. Tu polazim, pre svega, na prvom mestu i od sebe, ali ako to neko stariji radi, zarad svojih nekih političkih ciljeva i političkih ambicija, koji nije sposoban da uradi na osnovu svog znanja, svoje sposobnosti, svog programa, takve ljude mogu samo da nazovem talogom, muljem, nečim najgorim što postoji u srpskom društvu.
Građani Srbije nemaju potrebe da brinu, bez obzira koliko god se oni trudili da tenzije u društvu podižu, obojena revolucija im je propala, neće više nikad ta banda da vodi Srbiju, Srbija je 15-og pobedila i nikada više neće moći ponovo da odlučuju oni koji su je upropastili i doveli do prosjačkog štapa o sudbinama nas koji živimo u Srbiji, koji volimo Srbiju. Živela Srbija.
(Beograd, 29.08.2022.)
Funkcija | Državni organ, javno preduzeće, ustanova, druga organizacija | Izvor prihoda | Interval | Neto prihod | Valuta | Vreme obavljanja / od-do |
---|---|---|---|---|---|---|
Narodni poslanik | Narodna skupština Republike Srbije | Republika | Mesečno | 30300.00 | RSD | 03.08.2020 - 01.08.2022. |
Narodni poslanik | Narodna skupština Republike Srbije | Republika | Mesečno | 81000.00 | RSD | 03.08.2020 - 01.08.2022. |
Narodni poslanik | Narodna skupština Republike Srbije | Republika | Mesečno | 81000.00 | RSD | 01.08.2022 - |
Narodni poslanik | Narodna skupština Republike Srbije | Republika | Mesečno | 30300.00 | RSD | 01.08.2022 - |