24.04.2025.
Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu je, na sednici od 24. aprila 2025. godine, razmotrio realizaciju Zaključka sa sednice Odbora posle Javnog slušanja i stanje u poljoprivredi sa posebnim osvrtom na stanje u voćarstvu.
Članovi Odbora prihvatili su predlog predsednika Odbora Marijana Rističevića da se obavi zajednički pretres o obe tačke dnevnog reda sednice.
Na početku sednice, o stanju u voćarstvu i poljoprivredi uopšte govorio je prof. dr Dragan Glamočić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. On je istakao da će se Ministarstvo truditi da bude na usluzi Odboru, da će odgovarati na sva pitanja i da je svaka kritika dobrodošla, te da se nada konstruktivnom dijalogu sa članovima Odbora, kako bi ono što Odbor donese Ministarstvo bilo u stanju da isluni. On je ovu priliku iskoristio da najavi da se sutra objavljuje javni poziv za nabavku traktora u vrednosti od ukupno 500 miliona dinara, kao i objavljivanje poziva za igradnju objekata. Kada je u pitanju stanje u voćarstvu ministar je istakao da na vremenske uslove ne možemo uticati, ali zato možemo uticati na adekvatnu protivgradnu zaštitu, te da će oni proizvođači koji se nisu adekvatno zaštitili imati veću štetu, rekao je ministar i dodao da su sve kulture stradale, a najviše kajsija. Takođe, ministar je dodao da Ministarstvo uvek ima raspisane javne pozive za osiguranje, ali njih koriste samo oni proizvođači koji se nalaze u rizičnim područjima, dok se ostali zbog visokih cena osiguranja ređe na to odlučuju. Takođe, Ministarstvo ima pozive i za standardnu podršku od klimatskih rizika i pozvao članove Odbora da ukoliko imaju saznanja o novim sistemima zaštite podele informacije sa Ministarstvom, kako bi se i tri sistemi uvrstili u pravilnike i bili subvencionisani. Ministar Glamočić je posebnu pažnju posvetio stanju u Upravi za agrarna plaćanja i Upravi za veterinu. Ono šđto zabrinjava u Upravi za agrarna plaćanja jeste eAgrar, odnosno, dalji razvoj sistema kako bi u potpunosti zaživeo. Takođe, realizacija budžeta za subvencije je samo 14 odsto, te mora da se ubrza i poveća, a administrativni postupci pojednostave koliko može i da se uradi nešto po pitanju nedovoljne iskorišćenosti IPARD fondova. Kada je u pitanju Uprava za vetnjerinu na prvom mestu su bezbednost i kvalitet hrane, te se radi na izmenama pravilnika, kako bi potrošači znali šta kupuju. Na kraju, ministar je istakao da će u ovom mandatu raditi na tri kratkoročna cilja, koje će realioozovati u prvih 100 dana, kao i šest trateških ciljeva. Kada su u pigtanju kratkoročni ciljevi oni se odnose na kontinuiranu podršku za nabavku priplodnih grla, sistemsku kontrolu nivoa aflatoksina i jasno deklarisanje hrane, a kada su u pitanju strateški ciljevi, oni se odnose na prehrambeni suvetrenitet Republike Srbije, moderna, digitačna poljoprivreda, intenzivna pljoorpivreda i razgranilenje između IPARD fondova i nacionalnih programa.
U raspravi koja je usledila, članovi Odbora razmenili su mišljenja sa ministrom Glamočićem o uvođenju eAgrara u domaćinstva u brdsko-planinskim područjima, stanju u stočarstvu Srbije, bezbednosti hrane, zdravlja ljudi i životinja, uvozu mesa u Srbiju iz inostranstva, osposobljavanju laboratorije za isitivanje meda tj. utvrđivanje da li je med lažan ili ne, problemu navodnjavanja, razvoju živinarstva, šteti koju je mraz naneo voćarskoj proizvodnji ove godine i merama koje će Ministarstvo tim povodom sprovesti, visokim cenama hrane uopšte, kao i proizvođačkim cenama, primerima dobre prakse uvođenja eAgrara, kampanji za mlade za bavljenje poljoprivredom, nedovoljnoj iskorišćenosti IPARD fondova, rešavanju pitanja statusa poljoprivrednih gazdinstava, edukovanju poljoprivrednih proizvođača za eAgrar, problemu pošumljavanja i učešću lokalnih samouprava u pošumljavanju, povećanju prihoda po jedinici površine, dodeli podsticaja za povrtarstvo i stočarstvo i drugo. Nakon rasprave, članovi Odbora doneli su, većinom glasova, relevantne zaključke.
Sednici je predsedavao predsednik Odbora Marijan Rističević, a prisustvovali su sledeći članovi i zamenici članova Odbora: Radoslav Milojičić, Stanislava Janošević, Slobodan Ilić, Dragan Jovanović, Milija Miletić, Jožef Tobiaš, Dijana Radović, Miroslav Aleksić, Ivana Stamatović, Dejan Bulatović i Dušan Nikezić.