ALEKSANDAR ANTIĆ

Socijalistička partija Srbije

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Aleksandar Antić je do sada tri puta bio biran za narodnog poslanika. Prvi put je izabran za poslanika u devetom sazivu, 2012. godine, zatim u desetom sazivu, 2014. godine, i najzad u 11. sazivu, 2016. godine.

U devetom sazivu bio je član Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, Odbora za evropske integracije i član Parlamentarne delegacije u Parlamentarnoj skupštini OEBS

U 14. sazivu izabran je za narodnog poslanika kao 24. na listi Ivica Dačić – Premijer Srbije, mandat mu je potvrđen 27. novembra 2024. godine.

U 14. sazivu deo je poslaničke grupe IVICA DAČIĆ - Socijalistička partija Srbije (SPS).


BIOGRAFIJA

Rođen je 1969. godine u Beogradu. Po zanimanju je diplomirani ekonomista.

Bio je predsednik Skupštine privrednog društva JAT tehnika od novembra 2008. do septembra 2013. godine, i bio član Upravnog odbora JAT Airways-a, od jula 2005. do novembra 2007. godine.

Funkciju predsednika Skupštine grada Beograda obavljao je u dva mandata, od decembra 2008. do maja 2012. i od juna 2012. do septembra 2013. godine, kada je izabran za ministra u Vladi Republike Srbije.

Ministar saobraćaja u Vladi Republike Srbije bio je u periodu od septembra 2013. do aprila 2014. godine, kada je imenovan i za predsednika Upravnog odbora Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije.

Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije bio je od aprila 2014. do oktobra 2020. godine.

Funkciju vršioca dužnosti direktora Koridori Srbije d.o.o. obavlja od novembra 2020. godine.

Potpredsednik je Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije.








Poslednji put ažurirano: 29.11.2024, 09:04

Osnovne informacije

Statistika

  • 2
  • 0
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Prva sednica Prvog redovnog zasedanja , 13.03.2025.

Uvažena predsednice, uvaženi ministri, drage kolege, koleginice, naravno podržavajući sve zakonske projekte koji su pred nama za koje ćemo glasati i dati podršku, uzimajući u obzir da su u najboljem interesu Srbije, pre svega, želim da istaknem da oni u sebi sadrže ključnu odrednicu interesa da se omogući dalji razvoj Srbije i zato podržavam sve napore Vlade Republike Srbije, Ministarstva finansija, ministra Siniše Malog, oni svi zajedno pod budnim okom predsednika Vučića vode računa da se nastavi investiciona klima, da se obezbedi finansiranja velikih infrastrukturnih projekata i apsolutna podrška svemu tome, ali želim da se dotaknem i nekih drugih pitanja.

Pre svega, želim da sa ovog mesta dam punu podršku izlaganju moje drage koleginice Dunje Simonović, koja se u svom brilijantnom izlaganju veoma precizno dotakla i odnosa Socijalističke partije Srbije prema onim medijima koji suštinski nisu mediji u funkciji informisanja, nego propagande koja je protivna interesima Republike Srbije, ali se dotakla i onih koji iz Socijalističke partije Srbije gostuju u tim medijima i želim još jednom da istaknem da njihovi stavovi koji su tamo izneti ne predstavljaju politiku Socijalističke partije Srbije i to su samo njihovi privatni stavovi. Oni su tamo predstavili samo sebe i Socijalistička partija Srbije ne deli ta mišljenja, te stavove i od njih se apsolutno svi ograđujemo.

Želim još jednom da podcrtam da upravo iz svih tih razloga ja snažno podržavam i predsednika i državni vrh u njihovoj odlučnosti da u Srbiji sačuvamo mir, stabilnost i sigurnost svih građana. Iz tog razloga i pre svega pozivam organizatore protesta koji su zakazani za subotu da se uzdrže od bilo kakvih nasilnih scenarija, da koliko je moguće poštuju zakone i izbegnu sukobe koji bi mogli da dovedu do nesagledivih posledica po naše društvo.

Nasilje nikada nije donelo rešenje, već samo podele i dugoročnu štetu.

Posebno se obraćam mladima i poručujem im da ne smeju da budu deo tuđih političkih igara i pozivam ih da ne dozvole da ih bilo ko zloupotrebi u pokušaju da nasiljem ruše ono što smo svi zajedno gradili.

Srbija mladima nudi obrazovanje, perspektivu i šansu da se bore za svoju budućnost na dostojanstveni i konstruktivan način.

Takođe, apelujem i na roditelje da ne dozvole da im deca budu uvučena u opasne scenarije koji ne donose ništa dobro niti njima, niti Srbiji. Ovo nije vreme za podele i sukobe, već za zajedništvo i odgovornost.

Srbija pripada svim građanima, ali njena budućnost ne može biti talac političkih kalkulacija i destrukcija. Zato još jednom pozivam na mir, razum i dijalog, jedini put ka jačanju naše države i očuvanju svega što smo svi zajedno proteklih 12 godina postigli.

Srbija će pobediti i zato verujem da ćemo kao društvo imati snage da prevaziđemo ovu jednu tešku krizu u kojoj se nalazimo, ali verujem i u ispravnost politike koja vodi Srbiju i da će kao takva dobiti većinsku podršku svih ljudi u Srbiji koji želi Srbiji dobro i koje žele normalnu budućnost svoje dece.

Hvala vam.

Prva sednica Prvog redovnog zasedanja , 04.03.2025.

Uvažena predsednice Narodne skupštine, uvaženi ministri u Vladi Republike Srbije, drage kolege, pa i pored ovog skandaloznog ponašanja kome prisustvujemo danas u srpskoj Skupštini, pored svojevrsnog nasilja koje manjina sprovodi u ovom parlamentu, mislim da je od izuzetnog značaja da nastavimo da radimo, da Skupština Srbije donese zakone koji su izuzetno važni za sve građane Srbije.

Želim da istaknem da će poslanička grupa Socijalistička partija Srbije – Ivica Dačić podržati u danu za glasanje sve ove predloge zakona.

Želim da istaknem i Zakon o visokom obrazovanju. Naravno, da pomenem i izmene Zakona o obrazovanju i vaspitanju. Moram da podcrtam Zakon o utvrđivanju garantne šeme koji treba da omogući kao podršku mladima kupovinu prve stambene jedinice. Naravno, želim da istaknem čitav set zakona koji imaju tu razvojnu funkciju.

Moj kolega Bajatović je ranije dosta govorio o tome, počev od zakona koji treba da omogući razvoj našeg energetskog sektora, koji su u funkciji novih projekata elektroprivrede Srbije, Srbijagasa.

Želim, naravno, da posebno akcentiram one zakone koji treba da omoguće nastavak finansiranja velikih infrastrukturnih projekata. Želim posebno da se zahvalim Vladi Republike Srbije, Ministarstvu finansija na snažnoj podršci velikim infrastrukturnim projektima. Tu želim da naglasim dva izuzetno značajna projekta za sve građane Srbije, to je nastavak realizacije projekta Ruma-Šabac-Loznica, sa krakom od Slepčevića prema Badovincima, kao i nastavak izgradnje Dunavskog koridora.

Kao što znate, mi smo krajem prošle godine pustili 54,5 kilometara brze saobraćajnice Šabac-Loznica. Sada nastavljamo sa izgradnjom brze saobraćajnice od Slepčevića prema Badovincima, koji treba da bude jedna značajna veza prema Republici Srpskoj, odnosno BiH.

Pre nekoliko dana pustili smo u saobraćaj 32 kilometra brze saobraćajnice Požarevac-Gradište-Golubac. Nastavljamo sa preostalih 36 kilometara i taj projekat je od izuzetnog značaja za sve građane Srbije, posebno za građane koji žive na istoku naše zemlje. Taj projekat treba da otvori perspektivu čitavog tog kraja. Požarevac dobija jednu ogromnu šansu da razvija svoju industrijsku zonu, naravno, i čitav ostatak istočne Srbije da razvija svoje turističke kapacitete. Posebno želim da istaknem da će izgradnjom te brze saobraćajnice čitav kraj, počev od Ramske tvrđave, preko Golubačke tvrđave, prelepe Đerdapske klisure, biti daleko bliži, daleko dostupniji i svim našim građanima, ali i brojnim turistima iz inostranstva.

Još jednom, velika zahvalnost Ministarstvu finansija, koje je našlo i snage i brzo reagovalo kako bi obezbedilo finansijska sredstva kako bi ovi projekti mogli da nastave da se razvijaju.

Želim, naravno, da istaknem da je sve ovo rezultiralo činjenicom da smo u proteklih 12 godina pustili u saobraćaj gotovo 590 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica i Srbija po tom kriterijum bez sumnje je apsolutni lider u regionu, a mogu slobodno da kaže da i u čitavoj Evropi retki su slučajevi da je neka zemlja u tako kratkom vremenu izgradila tu količinu infrastrukturnih projekata i taj broj novih kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica. Sa time ćemo nastaviti.

Važno je da parlament nastavi. Zato pozivam sve narodne poslanike da izdržimo i da u danu za glasanje izglasamo ceo set ovih zakona koji su u interesu svih građana Srbije. Hvala vam.

Dvadeset šesto vanredno zasedanje , 24.02.2020.

Dame i gospodo narodni poslanici, u neka davna vremena nije moglo ovako, po pet krugova replika. Makar ja, Šaroviću, nisam davao.
(Vjerica Radeta: To kad je on pre bio na vlasti.)
Ja, Šaroviću, to ranije nisam dao.
Pre svega, dame i gospodo, ja duboko verujem da ogromna većina građana Srbije podržava usvajanje ovog zakona. Apsolutna većina građana Srbije podržava ovaj zakon zato što ovaj zakon, pre svega, donosi ono što su oni dugo vremena tražili, dugo vremena čekali, a to je pravda.
Zadatak Vlade i zadatak narodnih poslanika, naravno, je da tu pravdu pretoči u jedan kvalitetan zakonski projekat, zakonsko rešenje, da urede procedure, definišu rokove, nosioce funkcija, načine sprovođenja ovakvog jednog zakonskog rešenja i ovaj zakon je uspeo na jedan vrlo jednostavan način u relativno malom broju članova, ali vrlo čitljivih članova, koji ne zamagljuju suštinu, da uredi upravo sve te procedure koje treba, ponavljam, da reše pravdu. I u pravu je i Dušica Stojković i Bojan Torbica i Ljiljana Malušić kada su, pre svega, pravdu ovde stavljali u prvi plan.
S druge strane, ja duboko verujem da je ovaj zakon neselektivan. Gospođa Nataša Mihajlović Vacić je o tome, ja duboko verujem, na izuzetno valjan i kvalitetan način govorila. Ovaj zakon definiše jasne procedure i definiše tu njegovu potpunu transparentnost i neselektivnost i jasne procedure na koga se on odnosi i ko može doći pod udar ovog zakona.
Takođe, u pravu su i oni narodni poslanici koji kažu da je ovo jedan značajan dan, veliki dan i da je trebalo puno vremena, snage i hrabrosti da se donese ovakav zakon i za njega je bila potrebna hrabrost i snažna politička volja. Ja mislim da oni koji dobacuju vrlo nepristojno i spočitavaju ovom zakonu tu dimenziju, upravo ne razumeju zato što kao posledicu nedostatka odgovornosti ne shvataju koliko je potrebno hrabrosti i političke volje za donošenje ovakvog zakona kada protiv tog zakona čak protestvuje i opozicija koja ne vidim da ima i jedan motiv, osim da kaže – bravo i konačno da se donese jedno takvo zakonsko rešenje, jer ta opozicija koja je, uglavnom kroz čitav politički život u Srbiji bila u opozicionoj strukturi, bi trebalo da podrži zakon koji bi trebao malo da pročešlja sve ove vladajuće strukture godinama unazad i da eventualno oceni da li je bilo nekih nezakonitih ponašanja i nezakonitog sticanja imovine od strane državnih funkcionera.
Ovaj zakon je u sebi suštinski antikoruptivan i, pre svega, u toj prvoj interakciji je okrenu političkim elitama i zato je, ponavljam, bila potrebna politička hrabrost i tu političku hrabrost je imao i predsednik Vučić, naravno, na prvom mestu, Srpska napredna stranka, ali duboko verujem i ostale političke stranke koje su deo Vlade i vladajuće većine, i Socijalistička partija Srbije i Jedinstvena Srbija i SDPS i Pokret socijalista i PUPS i svi oni koji će za ovaj zakonski projekat glasati. Ja sam zahvalan svima što će podržati ovo zakonsko rešenje.
Naravno, ja razumem da opozicija ima potrebu da iznalazi primedbe na zakon i to je deo demokratije. Ne shvatam da na ovakav zakon te primedbe mogu da budu u vrednosnom smislu i suštinske. One mogu biti tehničke prirode i shvatio bih da su oni u funkciji popravljanja ovog zakonskog projekta, ali dovoditi u pitanje na šta se ovaj zakon donosi i praviti tu vrstu magle pred očima građana je zaista nepotrebno zato što ovaj zakon na vrlo jednostavan i efikasan način u članu 11. definiše da je reč o nepokretnim stvarima, stanovi, kuće, poslovne zgrade, prostorije, garaže, zemljište, finansijskim instrumentima, udelima u pravnom licu, opremi za obavljanje samostalne delatnosti, motornih vozila, plovnih objekata, vazduhoplova, štednih uloga, gotovog novca i drugih imovinskih prava. Znači, svega što je u imovinskom i vrednosnom smislu uverljivo, sve dolazi pod udar zakona.
Ko dolazi pod udar zakona? Svako ko ne može da dokaže način na koji je stekao imovinu. Ko sprovodi zakon? Vrlo je jasno definisano i onda se postavlja jedno pitanje za koje ja zaista ne mogu da nađem opravdanje – zašto su za primenu zakona potrebna sredstva i zašto su potrebni rokovi za početak pripreme? Naravno, kada se uvodi novi organ koji treba da rešava jedno tako krupno pitanje, jedno tako esencijalno teško pitanje, naravno da je potreban period u kome će ljudi koji će to sprovoditi da se obuče i naravno da je potrebna određena logistika i infrastruktura da bi se taj posao realizovao.
Ne mislite valjda da ako imate na hiljade ljudi koji razmišljaju kako da ne prijave svoju imovinu na kvalitetan način, kako da uskrate budžet i poreske obveznike od plaćanja poreza da možete da im se suprotstavite bez adekvatnih oruđa, bez adekvatne infrastrukture i logistike. Naravno da su potrebni softveri koji će da upare sve podatke iz svih baza, koji će da vrše jednu kvalitetnu analizu svega toga, koji će to pratiti. Naravno da je potreban visoko obučen kadar koji će to realizovati. Taj kadar će biti podložan takođe svim antikoruptivnim merama. Ovaj zakon predviđa da svi ljudi koji budu radili u tom procesu će takođe prijavljivati svoju imovinu, prolaziti bezbednosne provere itd.
Znači, jedan vrlo celovit set mera koji treba, ponavljam, da reši onaj jedan višedecenijski višegeneracijski problem koji muči ovu državu, da naprosto jedan broj ljudi se enormno bogati a da to nije u korelaciji sa njihovim prihodima. Ja kao građanin apsolutno podržavam donošenje ovog zakona i verujem da svaki građanin u Srbiji koga boli ta slika koju može da vidi podržava usvajanje ovakvog zakona.
Predsednik je rekao da on hoće da bude prvi, ja mislim da svi mi treba da budemo, da kažem, analizirani u odnosu na ovaj zakonski projekat i zakonsko rešenje i da podržimo njegovo usvajanje.
Naravno, čuo sam ovde i neke elemente koji su naprosto jedno potpuno nerazumevanje. Znači mi imamo sve zakone koje imamo i oni ostaju na snazi. Ovo je posebni zakon koji utvrđuje određene druge procedure. Krivični zakon koji definiše poresku utaju i član 225. koji ste vi čitali, da, on je apsolutno na snazi, ali on govori o tome ako neko pokuša da utaji porez, a ovaj zakon definiše ako neko ima kuću, pa na koju može čak i da plaća porez, da mora da dokaže kako je tu kuću stekao.
Ako me pitate šta sam radio dok je Dragan Đilas bio gradonačelnik, da, ja sam bio predsednik Skupštine grada i trošio sam ogromnu energiju da pojedinim odbornicima pokažem i dokažem i objasnim ovako elementarno jednostavne stvari, gospodine Šaroviću, na prvom mestu vama.