Hvala.
Poštovani predsedavajući, uvažene kolege narodni poslanici, cenjeni građani, čast mi je da danas imam priliku da vam se prvi put obratim sa ovog mesta kao predstavnik građana, posebno kao neko ko dolazi iz Zaječara, grada bogate istorije, kulture i tradicije.
Pre nego što bilo šta kažem, želim da osudim incidente koji su se dogodili u ovom domu kada su pojedini poslanici svojim neodgovornim ponašanjem narušili ugled Narodne skupštine. Umesto argumentovane rasprave o zakonima koji se tiču života svih naših građana, suočili smo se sa performansima koji su uključivali dimne bombe, suzavac, biber sprej i nasilno ometanje rada institucije. Takvo ponašanje ne samo da je štetilo ugledu parlamenta, već je i ugrozilo demokratski dijalog i sprečilo nas u raspravi u donošenju važnih odluka.
Naravno, uz ovo želim da osudim jutrošnji napad na studenta Miloša Pavlovića, jer smatram da tako nešto ne sme da se događa u jednoj evropskoj državi.
Jedan od zakona čiju je raspravu su omeli ovi incidenti jeste i predlog dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju za koji sam ja želela da se uključim u raspravu i zbog toga i želim da se osvrnem na ovaj zakon. Ova dopuna zakona ključna je za rešavanje problema faktičkog obrađivanja zemljišta jer, kao što smo imali prilike da čujemo od ministra Martinovića, u Srbiji postoji preko 71.000 hektara poljoprivrednog zemljišta koje obrađuju ljudi bez pravnog osnova za upis u registar svojih gazdinstava. Pre svega, tu su problemi nerešenih imovinsko-pravnih odnosa.
Usvajanjem ovog zakona poljoprivrednicima omogućavamo pravo na subvencije i podsticaje, čime se stvara ravnopravniji i efikasniji sistem podrške poljoprivrede.
Kao neko ko dolazi iz kraja gde poljoprivreda nije samo posao, već i način života, ja sam uverena da će ovaj zakon doneti stabilnost, bolju iskorišćenost poljoprivrednog zemljišta i što je najvažnije - poboljšanje životnog standarda, pre svega, naših poljoprivrednika.
Na ovoj sednici usvojen je i niz važnih sporazuma o kojima smo imali priliku da raspravljamo u prethodnim danima i koji od Srbije omogućavaju, pre svega, pristup povoljnim finansijskim sredstvima, što otvara prostor za dugoročne investicije u infrastrukturu, u digitalizaciju, u obrazovanje i unapređenje javnih servisa. Zatim, Srbiji se omogućava kroz ove sporazume modernizacija pravnog sistema, što kroz usklađivanje zakonodavstva sa evropskim standardima utiče na jačanje pravne sigurnosti i transparentnosti i efikasnosti javne uprave. Ništa manje značajna nije ni podrška privredi i otvaranju novih radnih mesta, jer se kroz evropske fondove podržavaju mala i srednja preduzeća start-ap kompanije, poljoprivrednici i turistički sektor.
Posebno mi je važno da naglasim da ovo ima uticaj i na razvoj turizma i očuvanje kulturnog nasleđa, jer je to bitno za region iz koga dolazim. Ovde bih, kao primer dobre prakse, istakla projekat Evropska unija za kulturno nasleđe i turizam kroz koji su EU i Vlada Nemačke finansirali izgradnju Vizitorskog centra na antičkom lokalitetu Feliks Romulijana, koji je kao što svi znamo deo UNESKO-ve svetske kulturne baštine. Ovaj projekat vredan je 4,1 milion evra. Ovaj centar je izgrađen po najsavremenijim standardima, energetski je efikasan i opremljen multimedijalnim sadržajima, namenjen ne samo turistima, već istraživačima, učenicima i studentima. Sve ovo Zaječar ne bi mogao bez pomoći fondova iz EU i bez pomoći države.
Tako da Ministarstvo turizma i omladine je u opremanju uložilo dodatnih 18 miliona dinara, a Ministarstvo kulture još 6,4 miliona dinara. Ovo ulaganje otvara mogućnost da naša Feliks Romulijana postane prepoznatljivi istraživački centar i kulturno središte, jer je po rečima stručnjaka do sada otkriveno tek 15% do 20% ovog izuzetnog lokaliteta.
Kada govorimo o ulaganjima, grad Zaječar je zajedno sa Republikom Srbijom, Javnim preduzećem „Putevi Srbije“ uložio preko 500 miliona dinara u obnovu lokalnih i državnih puteva u proteklih nekoliko godina. Taj trend se nastavlja i mora se nastaviti u budućnosti. Uz to kroz projekat „Čista Srbija“, koju sprovodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, u Zaječaru se očekuje izgradnja, dogradnja i rekonstrukcija 65 kilometara kanalizacione mreže, koja je od životnog značaja za Zaječarce, naravno sa izgradnjom postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.
Srbija danas nije ona ista zemlja kakva je bila pre 10 ili 15 godina. Danas gradimo puteve, fabrike, bolnice, škole, ne dozvoljavamo da nas vraćaju u prošlost oni koji su nekada uništili privredu i ostavili radnike bez plata. Oni koji danas žele da zaustave Srbiju moraju da znaju, Srbija neće stati, zahvaljujući politici SNS i predsednika Vučića. Idemo napred sa jasnom vizijom i planom razvoja.
Pozivam sve građane, posebno mlade ljude, da ne dozvole da budu zloupotrebljeni za tuđe političke interese. Srbija je njihova budućnost i naša budućnost i zajedno ćemo je graditi, radom, znanjem i trudom, a ne blokadama i haosom. Živela Srbija. Hvala.