Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanika <a href="https://test.otvoreniparlament.rs/poslanik/9811">Boris Bajić</a>

Boris Bajić

Savez vojvođanskih Mađara

Govori

Poštovana predsednice Narodne skupštine, poštovani kandidati za predsednika i članove Vlade Republike Srbije, dame i gospodo narodni poslanici, na samom početku želim da istaknem da će poslanička grupa Savez vojvođanskih Mađara podržati izbor Vlade Republike Srbije.

Takođe želim da istaknem inašu nameru da i dalje aktivno učestvujemo u radu Vlade na nivou državnih sekretara i da dajemo svoj doprinos u različitim oblastima društvenog života.

Svedoci smo svi da se poslednjih nekoliko meseci mnogo manipulisalo emocijama ljudi. Mora se prestati sa konstantnim i namernim podgrevanjem negativnih emocija zarad postizanja političkih ciljeva i moramo se vratiti institucijama.

Moramo da radimo. Ovo je svakako jedan od načina da doprinesemo tome, da razgovaramo, razmenjujemo ideje. Kritika, naročito konstruktivna je uvek dobrodošla. Ona pokreće promene i inspiriše rast i razvoj, ali treba razlikovati kritiku od anarhije, jer dok kritika ima cilj i smer, anarhija nas vodi u haos i potpuno je neprimerena kao vid političke borbe. Iz tog razloga moram da iskažem zadovoljstvo atmosferom u sali juče i danas jer smo se značajno popravili. Ušli smo u drugi kvartal ove godine i zaista nema vremena za gubljenje.

Velika većina građana, nezavisno od njihove političke opredeljenosti, želi normalan život u svim sferama društva. Ljudi žele rad i razvoj, a pre svega mir i stabilnost.

Savez vojvođanskih Mađara, na čelu sa našim predsednikom dr Balintom Pastorom, je politička organizacija koja uvažava emocije, ali odluke donosi na osnovu logičkog promišljanja, činjenica i rezultata.

U ovom slučaju, na osnovu analize urađenog i sprovedenog, a prethodno dogovorenog programa rada koji je obuhvaćen našim sporazumom o saradnji, sve u najboljem interesu kako pripadnika naše zajednice, tako i svih građana Republike Srbije. Smatramo da je dosadašnja saradnja bila veoma korektna i konstruktivna. Mnogo smo postigli u prethodnom periodu. U brojnim oblastima života ostvaren je značajan napredak koji se pozitivno odražava na kvalitet života ljudi. Ogleda se to u infrastrukturi, ekonomskim pokazateljima, platama i penzijama.

Savez vojvođanskih Mađara zalaže se da nova Vlada omogući ravnomeran razvoj Republike Srbije kao i do sada. Naravno, nama je najbitnija Vojvodina sa svojim gradovima i selima. Mi kao spona između Republike Srbije i Mađarske, uz podršku koju smo imali u prethodnom periodu kako u Republici Srbiji, tako i od Vlade Mađarske, dali smo svoj veliki doprinos pored tradicionalnih oblasti kojima se po prirodi stvari bavimo, a to su obrazovanje, kultura, službena upotreba jezika i pisma, podrška našim crkvama i verskim zajednicama i u drugim oblastima koje nisu tipične za jednu manjinsku stranku, a to su bezbednost građana, razvoj infrastrukture, preduzetništvo, poljoprivrede, turizma i sveukupne ekonomije naše zemlje. Zalažemo se za dalju realizaciju dogovorenog iz koalicionog sporazuma, kao i svih ostalih projekata i aktivnosti koje služe na dobrobit građana Vojvodine i Republike Srbije.

Naveo bih samo neke. Važni su nam lokalni infrastrukturni projekti u sredinama gde žive pripadnici naše zajednice, izgradnja i rekonstrukcija državnih i lokalnih puteva, ulica i pruga, prečistači otpadnih voda, kanalizaciona mreža, razvoj turističkih potencijala Vojvodina.

Isto tako, kao što je već spomenuo naš predsednik dr Balint Pastor u svom izlaganju, važno nam je da se otvori dijalog i donese zakon o finansiranju Vojvodine, da se reši status penzijsko-invalidskog osiguranja poljoprivrednih proizvođača na način da se doprinosi plaćaju srazmerno prihodu, odnosno ekonomskoj snazi gazdinstva.

Za rad i razvoj naše domovine imaćete našu punu podršku, konkretan program koji je po svojoj prirodi strateški dokument koji obuhvata gotovo sve važne društvene oblasti i koji je izrađen uz konsultacije sa ljudima na terenu, koji odgovara njihovim realnim potrebama i životnim okolnostima, a potom pronalaženje partnera za realizaciju i sama realizacija našeg programa suština je našeg delovanja, a ne performansi i zanimljivi nastupi na društvenim mrežama.

Imamo tu privilegiju da imamo snažnu podršku mađarske Vlade i gospodina Viktora Orbana zahvaljujući mudrosti i viziji našeg pokojnog predsednika gospodina Ištvana Pastora, SVM-a i naravno rukovodstva naših država Republike Srbije i Mađarske. Uspeli smo da prekoračimo svoju senku, postignemo pomirenje i izgradimo stratešku saradnju koja je na istorijskom maksimumu.

Dajemo time pozitivan primer i svojoj deci i drugim narodima. Mađarska nam je uvek pouzdan oslonac u međunarodnim organizacijama. Tu je i vojna saradnja, saradnja u oblasti energetika. Srbija je u proteklom periodu skladištila gas u Mađarskoj i omogućavala neometani tranzit gasa preko svoje teritorije u Mađarsku. Gradi se zajednički naftovod koji će obezbediti mnogo veću energetsku bezbednost obe zemlje, kao i tri dalekovoda koji će nesumnjivo ojačati kapacitete i povezanost.

Mora se napomenuti da je Mađarska danas četvrti ili peti partner u oblasti trgovinske razmene, a pre deset godina nije bila ni među prvih 15.

Želim da istaknem da mi u SVM ne sedimo skrštenih ruku. Kao rezultat nastavka našeg programa za ekonomski razvoj mađarske zajednice u Republici Srbiji prošle godine su dodeljena sredstva za 1.811 novih korisnika. Od ove godine intenzivno radimo na izradi nove strategije za ekonomski razvoj. trudimo se da pomognemo i mladima i porodicama kroz stipendiranje učenika i studenata, izgradnju i funkcionisanje domova učenika, studentskog doma „Evropa“, sportskih akademija.

Mislim da je iz navedenog jasno da smo se kao stranka organizovali pre svega oko konkretnih zadataka i ciljeva, a ne oko funkcija, sve u interesu svoje zajednice i građana naše države, da nama u SVM normalnost, pristojnost, rad i prosperitet nemaju alternativu.

Trenutak je da svi pokažemo zrelost i snagu. Siguran sam da predložena Vlada poseduje ove kvalitete. Ekspoze mandatara profesora Macuta je sveobuhvatan, sturkturiran na način da se dotaknuo svih važnih oblasti života, ponudio rešenja za konkretne životne situacije. Sam profesor Macut, pored biografije koja je impresivna, ostavlja utisak smirenog intelektualca bez sujete, spremnog na požrtvovan rad i dijalog koji nam je svima potreban. Svet se stalno menja i postavlja pred nas svoje izazove koji su brojni. Smatram da je predložena Vlada sposobna i spremna da odgovori tim izazovima, kako na unutrašnjem, tako i na spoljno-političkom planu. Predloženi članovi Vlade poseduju stručnost, iskustvo i rekao bio odlučnost potrebnu za donošenje odgovornih i efikasnih odluka.

Želim vam puno uspeha u radu i poručujem da ćete u SVM, na čelu sa našim predsednikom dr Balintom Pastorom, imati pouzdanog i konstruktivnog partnera. Hvala vam.
Poštovana predsednice Narodne skupštine, poštovani potpredsednici, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani članovi Vlade Republike Srbije, na samom početku želim da istaknem da mi iz SVM smatramo da je održavanje ove sednice od izuzetnog značaja za naše društvo. Mislim da nam je svima jasno da je neophodno, u najboljem interesu građana Republike Srbije da pristupimo rešavanju nastale situacije u društvu i upravo to i činimo na ovoj sednici.

Rešavamo jedan od bitnijih studentskih zahteva koji se tiče većeg izdvajanja države za visoko obrazovanje. Sredstva će biti usmerena na smanjenje školarina, država preuzima 50% za materijalne troškove fakulteta i na studentski standard uopšte. Izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju doprineće unapređivanju i dostupnosti visokog obrazovanja umanjivanjem troškova školarine koji plaćaju studenti za 50%, takođe unaprediće se kvalitet visokog obrazovanja kroz veća izdvajanja iz budžeta za rashode za zaposlene i materijalne troškove visokoškolskih ustanova.

Prvi put se uvodi obaveza osnivača da obezbedi sredstva i za troškove akreditacije studentskih programa. Unapređuje se relevantnost visokog obrazovanja kroz uvođenje programa postdoktorskog usavršavanja koje mogu da organizuju univerziteti. Uvode se i mikrokredencijali, mali programi studija, sa jasno definisanom strukturom i svrhom, radi stručnog osposobljavanja lica, u skladu sa potrebama tržišta rada.

Predloženim izmenama Zakona doprinosi se i većoj autonomiji visokoškolskih ustanova, kroz promenu sastava organa upravljanja univerziteta, fakulteta i akademija strukovnih studija, zato što se učešće predstavnika osnivača u organima upravljanja smanjuje sa 30 na 25% u korist predstavnika zaposlenih na visokoškolskim ustanovama, pa je zastupljenost zaposlenih sada 60%, umesto dosadašnjih 55%.

Sve su to mere koje se preduzimaju sa ciljem ispunjenja studentskih zahteva i unapređenja položaja studenata.

Kao što se i ovom sednicom studentski zahtevi polako, ali sigurno pretvaraju u konkretna rešenja i zakone, tako je i vreme da uzavrele emocije pređu u racio, u logiku i činjenice šta je po naše društvo dobro i korisno, a šta nije. Govoriću kasnije o primeru koji nam je svima poznat i koji je uspeo da mnogo nagomilanih emocija pretvori u nešto dobro i konstruktivno.

Mladi često idealizuju svet i to je razumljivo i normalno i oni, za razliku od nekih, imaju puno pravo na to. Sa tim u vezi moramo imati u vidu da sve što upoređujemo sa idealnim mora biti lošije, bez obzira na to što je to nešto mnogo bolje od onoga što je bilo pre pet, 10, 15 godina. Evidentne i očigledne rezultate ne treba uzimati zdravo za gotovo, a budimo iskreni i realni, mnogo je rezultata, mnogo je oblasti u kojima je bez ikakve sumnje ostvaren značajan napredak.

Jedan za nas od najvažnijih rezultata i kao sjajan primer onoga o čemu sam već govorio prelaska emocija u racio svakako je istorijsko pomirenje naših naroda. To je često spominjana tema, ali isto tako i sjajan primer kako se promenom stava i pristupa može napraviti iskorak u najpozitivnijem smislu.

Pored primera koji dajemo svojoj deci, postavljenih u temelju istinskog prijateljstva, uz stratešku saradnju dve države i dva naroda, koja iz godine u godinu donosi svoje rezultate, međunacionalnih incidenata skoro da i nema, a nažalost bilo ih je. Saradnja u oblasti bezbednosti i energetike, ekonomska saradnja, uzajamna podrška u međunarodnim organizacijama, sve su to benefiti u kojima svi mi uživamo.

Još jedna jako važna stvar. Moramo imati u vidu da su građani Republike Srbije koji čekaju rešenje situacije u kojoj se nalazimo u većini, zato što je najvećem broju građana ipak stalo do napretka, razvoja, a pre svega mira i stabilnosti. Ljudi žele da se vrate normalnom životu, svojim svakodnevnim aktivnostima i takvi ljudi su u većini, ma šta ko mislio. Iz tog razloga, mi ćemo podržati predloge zakona koji su na današnjem dnevnom redu.

Savez vojvođanskih Mađara je, na čelu sa našim predsednikom dr Balintom Pastorom, politička organizacija koja uvažava emocije, ali odluke donosi isključivo na osnovu logičkog promišljanja, činjenica i pozitivnih rezultata na osnovu sprovođenja dogovorenog.

Pored izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju koji je pre svega važan zbog ispunjavanja jednog od četiri studentska zahteva i podizanja studentskog standarda na dnevnom redu imamo i Zakon o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamata kao mera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti.

Ovim zakonom omogućava se … (Isključen mikrofon.)
Hvala.

Poštovana predsednice Narodne skupštine, poštovani potpredsednici, dame i gospodo narodni poslanici, uvažena ministarka, danas razgovaramo o jednoj od najvažnijih i najaktuelnijih temi, o eksploataciji ruda litijuma i bora.

Ovo je tema koja nesumnjivo deli naše društvo, a to nije prvi put u istoriji Srbije. Možemo se setiti podela od građenja prvih pruga, preko elektrifikacije Beograda, pa sve do problema oko hrasta prilikom građenja autoputa Miloš Veliki.

U isto vreme, ovo je veliki izazov, ali i veliki potencijal za našu budućnost. Ovu temu posmatram kroz tri dimenzije, a to su: strateška, ekonomska i ekološko-zdravstvena dimenzija. Sva tri aspekta ovog pitanja možemo posmatrati isključivo zajedno.

U svetu koji se sve više okreće obnovljivim izvorima energije litijum postaje ključni resurs. Koristi se u proizvodnji baterija za električne automobile i uređaje, čime postaje osnova za održivu energetsku budućnost.

Naša zemlja ima bogate resurse litijuma. Dolina Jadra predstavlja jedno od značajnijih nalazišta u Evropi.

Ovaj element može postati motor našeg razvoja omogućavajući nam da postanemo jedan od ključnih igrača na evropskom, pa i na globalnom tržištu, pogotovo ako uzmemo u obzir tendenciju u pogledu zelenih agendi svuda u svetu, pa i kod nas.

Evropska Unija takođe ima svoj evropski zeleni dogovor. Ova zvanična Strategija pokušava da odgovori na pitanje kako razvijati privredu EU bez ubrzavanja klimatskih promena. Cilj je nulta emisija gasova sa efektom staklene bašte do 2050. godine.

Evropska komisija obećava i da će održivost biti uzimana u obzir prilikom donošenja svih budućih javnih politika, a to će svakako u bliskoj budućnosti dovesti do prelaska sa vozila sa unutrašnjim sagorevanjem na električna vozila.

U smislu klimatskih promena dva su broja koja treba imati u vidu. Prvi je 51 milijarda, drugi je nula. Dakle, 51 milijarda je broj tona gasova sa efektom staklene bašte koje čovečanstvo svake godine obično emituje u atmosferu, nekad više, nekad manje, u zavisnosti od godine, ali tendencija je uzlazna. Tu smo danas, nuli treba da težimo. Deluje teško ostvarivo i jeste teško ostvarivo.

Činjenica je da rudarenje tzv. kritičkih minerala pre 10 ili 15 godina i danas nije isto. Uzimajući i taj faktor u obzir postaje očigledno da bi ovaj projekta mogao učiniti Srbiju nezamenljivim akterom, a kada je neko nezamenljiv njegovi interesi postaju nezaobilazni i njegovi se argumenti moraju saslušati.

Ova pozicija osigurava da se glas Srbije čuje i uvažava na najvišim nivoima. Uveren sam da bi to značajno promenilo poziciju države u regionalni i međunarodnim odnosima, a to je poželjan strateški cilj svake zemlje. I to je ta strateška dimenzija o kojoj vam govorim.

Što se ekonomske dimenzije tiče, niko ne može da ospori da ovo može biti ključni ekonomski potencijal za našu zemlju, a to podrazumeva veće plate, veće penzije, bolju infrastrukturu za našu zemlju.

Pitanje ove rasprave bi moglo da bude i da li Srbija želi ili ne želi da izvozi sirovi litijum. Mislim da je pitanje izvoza davno rešeno i da smo se opredelili za izvoz gotovih proizvoda, što možemo čuti i u izjavama predsednika Republike Srbije i članova Vlade i njihov stav po tom pitanju je jasan. To bi omogućilo našoj zemlji da ostvari dodatnu vrednost, da razvijemo celokupan lanac vrednosti. Na takav način bismo obezbedili važnu ulogu i na tržištu krajnjeg proizvoda.

Pored otvaranja novih fabrika, novih radnih mesta, to bi sigurno dovelo i do povećanja trenutnih plata i penzija. Što se države tiče, rast BDP-a za 10 do 12 milijardi evra.

Hteo bih pomenuti da je naša matica Mađarska takođe na vreme prepoznala promene koje donosi zelena tranzicija kao strateški i ekonomski potencijal koji ona nosi sa sobom. Postigla je značajan napredak u proizvodnji električnih automobila i pratećih komponenti poput baterija i akumulatora.

Jedan od značajnijih koraka u tom pravcu je otvaranje kineske fabrike automobila BYD u Segedinu, koja je jedna od najvećih i najuspešnijih kompanija u toj oblasti na svetu. Ova investicija može dodatno osnažiti ekonomsku saradnju između Srbije i Mađarske.

Premijer Mađarske Viktor Orban više puta je istakao da ovaj region treba da postane tačka povezanosti. Spoj inovativnih azijskih tehnologija i evropske radne etike i znanja može stvoriti sinergiju koja će doneti značajan razvoj. Ovo je posebno važno u svetlu aktuelnih događaja, kada primećujemo ponovnu političku i ekonomsku polarizaciju u svetu, nalik onoj u vreme Hladnog rata. Obnovljeni politički i ekonomski blokovski sistem zahteva od nas da naša država očuva svoj politički i ekonomski suverenitet i istovremeno, sarađujući sa svima i prateći svoje interese, a evo i zašto. Parafraziraću premijera Orbana – geografski, pa i geostrateški položaj celog ovog regiona je takav da ukoliko postanemo ponovo podeljeni između zapadnog i istočnog bloka, uvek ćemo biti na periferiji jedne ili druge strane, dok smo u svetu povezanosti i slobodne ekonomske saradnje, žargonski rečeno, srce sveta. Mi smo slobodarski narodi koji nikome ne žele da budu periferija.

Upravo u tome, a naročito na planu sve dubljeg i plodonosnijeg povezivanja naših slobodarskih naroda, srpskog i mađarskog, ogroman doprinos daje i naša stranka, istorijsko poverenje i sve ono pozitivno i konstruktivno što je usledilo nakon toga, jačanje političke i ekonomske saradnje, veliki i brojni zajednički projekti, međusobni odnosi na istorijskom maksimumu ostaje jedan od najvažnijih rezultata politike Ištvana Pastora i jedan od najvažnijih prioriteta SVM-a pod hrabrim rukovodstvom našeg predsednika dr Balinta Pastora.

Naravno, uz sve navedene koristi, ne smemo zanemariti zabrinutost koja se javlja u vezi sa zdravljem i zaštitom životne sredine, što je treći neodvojivi ugao gledanja na ovu temu. Zbog toga je od suštinske važnosti da svi aspekti projekta budu podložni rigoroznim istraživanjima. Svaka faza eksploatacije mora biti pažljivo analizirana od strane stručnjaka. Ekolozi, zdravstveni radnici, eksperti rudarske, geološke, mašinske i tehnološke struke, svi oni moraju zajednički da rade, kako bi se osigurala bezbednost i zdravlje lokalnog stanovništva, kao i očuvanje životne sredine u tom području.

Transparentnost i dostupnost informacija u ovim procesima ključna je za izgradnju poverenja među građanima. Od suštinskog je značaja da se uspostavi dijalog između svih zainteresovanih strana. Građani treba da imaju priliku da iznesu svoje brige, sugestije i očekivanja. Videli smo da se takvi susreti i održavaju, da će se održavati i dalje i da će to doprineti smanjenju tenzije i stvaranju međusobnog razumevanja.

Mediji, takođe, imaju ključnu ulogu u informisanju javnosti i pozivam ih da se uzdrže od senzacija. Od suštinske je važnosti da prenose tačne i prave informacije.

Politizacija ovog pitanja, koja se isključivo zasniva na ekološkoj dimenziji, a zanemaruje stratešku i ekonomsku, nije ništa drugo do manipulacija ljudskim emocijama. Nažalost, ona služi da podeli javnost, ona služi da umesto predloga i rešenja, nudi demagogiju i poluinformaciju, ona služi da popuni prazninu u programima pojedinih političkih partija. Ovakav pristup samo stvara dodatne tenzije i otežava pronalaženje rešenja, koja bi mahom trebala biti pitanja za struku.

Kada struka kaže konačnu reč i ukoliko potvrdi da je projekat ekološki bezbedan, tada ova najvažnija dimenzija, uz već pomenute stratešku i ekonomsku, čini ovaj projekat jednim od važnijih pitanja u modernoj istoriji Srbije. Jedno je sigurno, nema razvojnog projekta koji ima veću razvojnu vrednost od zdravlja ljudi. Zdravlje nije samo individualni interes, već kolektivna odgovornost i najvažniji aspekt prilikom odlučivanja po svim, pa i po ovom pitanju. Hvala na pažnji.
Hvala.

Poštovana predsednice Narodne skupštine, želeo bih…

(Dragana Rakić: Dozvolite mi repliku. Zašto se bojite da čujete?)
Predsednice Narodne skupštine, u ovom domu se ponekad zaista stiče utisak da gospoda iz opozicije mute vodu, samo da se ne bi videlo koliko je plitka.

Ja zaista smatram da smo mi u proteklih 30 godina, koliko postoji Savez vojvođanskih Mađara, prešli jedan daleki put i zaista smo ponosni na današnju situaciju da mi nismo stranka koja isključivo može da se bavi pravima pripadnika nacionalnih manjina, mi smo jedna ozbiljna regionalna, državotvorna stranka i kada vi budete učinili jedan posto onoga što je Savez vojvođanskih Mađara učinio za ovu zemlju, onda se možete javiti.

Takođe, smatram potpuno neprimerenim ovakav jedan istup i zaista bih molio da ukoliko niste pažljivo slušali izlaganje predsednika naše poslaničke grupe, da se sledeći put više fokusirate. Ono što je predsednik naše poslaničke grupe želeo da istakne jeste da smo mi veoma ponosni na našu zemlju što smo, kao i u Mađarskoj, dostigli takav nivo razvoja da pored toga što se bavimo pravima građana u Republici Srbiji, sada Republika Srbija ima snage i ugleda da se bavi i Srbima van Republike Srbije. Prema tome, molio bih vas da sledeći put pažljivije slušate. Hvala vam.
Hvala, predsednice.

Hteo bih da ukažem da zaista smatram da je na današnjem zasedanju zaista bilo dovoljno zloupotrebe mađarske nacionalne zajednice. Smatram da nas ovakva retorika vraća zaista nepotrebno u vreme nekih konfliktnih situacija. Mi smo svoje odnose raščistili, mi smo odlučili da ne želimo da gledamo u prošlost, odlučili smo da želimo da gledamo u uspešnu zajedničku budućnost. Mi zaista se radujemo da danas više novine nisu pune nekakvih konfliktnih situacija, već da mi danas možemo da razmišljamo zajedno sa Mađarskom, zajedno Srbi i Mađari o zajedničkim uspešnim projektima i zaista bih vas molio da više ne zloupotrebljavate mađarsku zajednicu. Mi smo mnogo veće patriote od vas, mi smo pošteni, mi radimo i gradimo ovu zemlju, a vi ako imate nekakve destruktivne porive, molimo vas da ih zadržite za sebe. Hvala.
Hvala.

Poštovana predsedavajuća, ja vam se zahvaljujem na izvinjenju.

Hteo bih zaista da ukažem, kao što je opšte poznato svaka frustracija i destrukcija svoj uzrok ima u nemoći i ja sam potpuno svestan da vi osećate jednu vrstu nemoći da se ponovo dočepate vlasti. Ja sam vas zaista samo lepo zamolio da u tim svojim nastojanjima ne pravite štetu. Znači, mi smo svoje odnose izgladili. Mi smo svoje odnose u mnogome unapredili i mi smo u redu. Smatram da takva vrsta vraćanja u prošlost ne može nikome da koristi. Samo bih hteo da pojasnim svoj stav. Hvala.
Hvala.

Poštovana predsednice Narodne skupštine, poštovani potpredsednici, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani kandidati za predsednika i članove Vlade Republike Srbije, u duhu strateškog partnerstva poslanička grupa SVM podržaće svojim glasovima izbor kandidata za predsednika i članove Vlade Republike Srbije. Poruka građana Republike Srbije poslata 17. decembra 2023. godine dobija svoje obrise i u predloženom sastavu buduće Vlade. Visok nivo legitimiteta, upečatljiva podrška koju su dobili lista Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane, zajedno sa našim listama, listama koalicionih partnera, obeležilo je decembarske izbore. Na svima nama, a svakako na Vladi Republike Srbije, je da u narednom periodu opravda ukazano poverenje.

Moram da kažem da je predlog Vlade dobar i dostojan izazova koji su pred nama i u nekoliko predstojećih rečenica ću da kažem i zašto tako mislim.

Kliše je reći, ali zaista je tako, mi pre svega ovde imamo politiku i pristup političke stabilnosti i kontinuiteta koji je važan, jer on podrazumeva eksploataciju nagomilanog iskustva, znanja i veština. Građani su se nedvosmisleno u decembru izjasnili za političku stabilnosti i kontinuitet.

Predlog Vlade me je obradovao i zbog ličnog utiska. Kao Novosađaninu izuzetno mi je drago da će naš sugrađanin gospodin Miloš Vučević biti na čelu nove Vlade Republike Srbije i moram da kažem da smo mi Novosađani veoma ponosni na njega.

Gospodin Vučević je jedini u istoriji grada Novog Sada tri puta uzastopno biran za gradonačelnika i mislim da to dovoljno govori šta mi Novosađani mislimo o njemu i nije slučajno tako bilo. Taj period, odnosno tu deceniju u životu našeg Novog Sada, obeležio je veoma dinamičan razvoj, obeležile su i dve titule koje su rezultat promocije evropskih vrednosti života u Novom Sadu - omladinska prestonica Evrope i evropska prestonica kulture. To je period u kom su otvorene brojne fabrike, izgrađena je kovid bolnica, novi železničko-drumski most, zgrada muzičke i baletske škole, naučno-tehnološki park, zatim 11,5 hiljada novih radnih mesta, više od 100 kilometara biciklističkih staza, besplatni vrtići, udžbenici za prvake, započeta gradnja četvrtog mosta i da ne nabrajam dalje.

Budući da sam član Gradskog odbora SVM u Novom Sadu, želeo bih da se osvrnem na neke značajnije projekte koje smo ostvarili i u kojima nam je gospodin Vučević bio partner i podrška. Pre svega posle više decenija postojanja uvrstili smo mađarski Kulturni centar Petefi Šandor u mrežu ustanova grada Novog Sada. Takođe sam objekat u kom se nalazi sedište ove, za nas veoma značajne, institucije renoviran je. Ukupno je uloženo 150 miliona dinara. Povratili smo stari sjaj zgrade našeg Petifija i to je sada jedan reprezentativan objekat koji u pravom smislu reči centar kulturnog života Mađara u Novom Sadu.

Rekonstruisana je zgrada novosadskog pozorišta, obnovljeni su verski objekti na teritoriji grada, izgrađena je kapela na Reformatskom groblju u Rumenki, postavljene su ili zamenjene višejezičke table sa nazivima naseljenih mesta, ulica i institucija.

S tim u vezi želeo bih da se zahvalim gospodinu Vučeviću što nam je bio i ostao pouzdan partner u zajedničkim nastojanjima da Novi Sad, Vojvodina i Srbija budu bolje mesto za život naših sugrađana.

Ova gradacija otud što je gospodin Vučević, nakon što je kao možda i najbolji gradonačelnik kog je Novi Sad imao, svoju karijeru 2022. godine nastavio u Republičkoj vladi na mestu ministra odbrane i sada budućeg predsednika Republičke vlade. Kao ministar odbrane, za svega 18 meseci uspeo je da pruži nemerljiv doprinos jačanju odbrambenih kapaciteta Vojske Srbije, rast naše namenske industrije, unapređenju kvaliteta života pripadnika Vojske Srbije.

Moram da priznam da sam i lično imao prilike da sarađujem sa ljudima iz najbližeg okruženja budućeg premijera Vučevića i da i njihovi kvaliteti i stručnost svedoče kako je gospodin Vučević spreman da se okruži umnim i sposobnim ljudima, što meni mnogo govori o njegovoj političkoj širini i mudrosti. Kao neko ko je imao čast i privilegiju da šest godina bude blizak saradnik našeg pokojnog predsednika gospodina Ištvana Pastora, a sada imam čast i zadovoljstvo da budem saradnik našeg predsednika dr Balinta Pastora, naučio sam jako dobro da politika nije takmičenje u besedništvu, nije samo držanje govora koji lepo zvuče. Ona je mnogo više od toga. Ona je mera našeg poštenja i savesti, naše sposobnosti i odgovornosti da rešavamo konkretne životne probleme ljudi koji nam ukazuju svoje poverenje.

Očuvanje suvereniteta Republike Srbije, očuvanje našeg sopstvenog identiteta, naših kulturnih vrednosti, podizanje životnog standarda i kvaliteta života svih građana, infrastrukturni projekti, uspon i razvoj naše domovine. To je ono što je posao jednog političara. To su vrednosti kojima se rukovodimo mi u SVM i to su vrednosti koje poseduje gospodin Vučević i predlažem tim ljudi koji će činiti buduću Vladu.

Mislim da je i sam ekspoze takav. Sveobuhvatan je, strukturiran na način da se dotaknuo svih važnih oblasti života. Ponudio je rešenja za konkretne životne situacije. Budući da se svet stalno menja, program nove Vlade je upravo ono što treba da bude – strateški dokument, plan rada za naredne četiri godine.

Rekao bih nešto još važnije, a to je da je su buduću Vladu predložen fleksibilan i stručan tim. Mislim da je dobro što ćemo u Vladi imati dobro poznata lica, ljude sa bogatim iskustvom i znanjem, a koji će ulivati sigurnost i samopouzdanje, ali i neke nove članove koji će pak svojom energijom i veštinama koje su sticali u nekim drugim institucijama dati zamajac i svoj doprinos budućem uspešnom radu.

Predloženi kandidati odražavaju poštovanje volje građana, kao nosilaca suvereniteta. Ona je rodno inkluzivna i izbalansirana. Inkluzivna je i u pogledu manjinskih nacionalnih zajednica. Odražava zajedništvo građana Republike Srbije. Mislim da je i tu SNS, kao stožer buduće Vlade, položila ispit zrelosti. Naime, snaga i veličina jedne većinske stranke, između ostalog, ogleda se i u njenom odnosu prema manjinskim zajednicama koje žive na njenoj teritoriji. Upravo inkluzivnost u Vladi dokazuje tu zrelost i snagu. Mislim da će predložena Vlada biti efikasna i po meri građana, bliska ljudima koji su je svojim glasovima podržali.

Upravo u tom poslu, koji neće biti lak, želimo i mi Mađari u Srbiji i SVM da damo svoj doprinos. Savez vojvođanskih Mađara je politička organizacija koja u junu puni 30. rođendan. Punih 30 godina borimo se za našu zajednicu i za sve ljude koji nam ukazuju poverenje. Govorio sam već o kontinuitetu i iskustvu i znanju, o konceptu savesti i poštenja, normalnosti. Upravo su to kvaliteti koji već tri decenije krase našu organizaciju, a ujedno i našu zajednicu Mađara u Republici Srbiji.

Smatramo da smo u protekle tri decenije zaista mnogo učinili za svoju zajednicu, za Vojvodinu, za opštine i gradove u kojima živimo i za domovinu Republiku Srbiju. Svoju zemlju volimo i želimo da i dalje dajemo svoj doprinos njenom usponu i daljem razvoju, da se borimo za svoju mađarsku zajednicu, jer tako nas je učio naš pokojni predsednik gospodin Ištvan Pastor i upravo tako nameravamo i u budućnosti da radimo, a pod rukovodstvom našeg predsednika dr Balinta Pastora.

Na kraju, čestitam novoj Vladi, želim vam puno uspeha u radu i poručujem da možete da računate na SVM. Hvala na pažnji.