DIJANA RADOVIĆ

Socijalistička partija Srbije

OSVRT OTVORENOG PARLAMENTA

Dijana Radović je do sada dva puta bila narodna poslanica, u 12. sazivu, od 2020. do 2022. godine, i u 13. sazivu, od 2022. do 2023. godine.

U 12. sazivu bila je članica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, kao i zamenica člana Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, Odbora za spoljne poslove, Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, zatim, takođe, zamenica člana Odbora evropske integracije i Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja. Tokom 12. saziva imala je 25 obraćanja u plenumu, u postavljanju poslaničkih pitanja Vladi Srbije nije učestvovala nijednom, a u traženju obaveštenja i objašnjenja učestvovala je dva puta. Na redovnim zasedanjima u Skupštini je provela 597 sati, i učestvovala u glasanju o 382 akta, od čega je 381 put glasala “Za”.

U 13. sazivu izabrana je za poslanicu kao četvrta na listi IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE, mandat joj je potvrđen 01.08.2022. godine. U 13. sazivu bila je deo poslaničke grupe IVICA DAČIĆ - Socijalistička partija Srbije (SPS), članica Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, i zamenica člana Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu, Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova i Odbora za evropske integracije. Takođe, bila je članica Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje.

U 14. sazivu izabrana je za narodnu poslanicu kao 13. na listi Ivica Dačić – Premijer Srbije, mandat joj je potvrđen 06. februara 2024. godine.

U 14. sazivu deo je poslaničke grupe IVICA DAČIĆ - Socijalistička partija Srbije (SPS). Članica je Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, i zamenica člana Odbora za zaštitu životne sredine i Odbora za evropske integracije. Članica je Pododbora za praćenje stanja u poljoprivredi u marginalnim područjima sa otežanim uslovima rada u Republici Srbiji.


BIOGRAFIJA

Rođena je 1989. godine. Živi u Priboju. Po obrazovanju je diplomirana politikološkinja.

Na lokalnim izborima 2012. i 2016. bila je izabrana za odbornicu u Skupštini opštine Priboj.

Bila je aktivna u Socijalističkoj omladini Srbije i u Opštinskom odboru Socijalističke partije Srbije u Priboju. Bila je potpredsednica Socijalističke omladine Srbije za Kolubarski, Zlatiborski i Mačvanski okrug.

Članica je Glavnog odbora Socijalističke partije Srbije.
Poslednji put ažurirano: 02.12.2024, 08:39

Osnovne informacije

Statistika

  • 3
  • 2
  • Nema pitanja koja su upućena poslaniku

Druga posebna sednica , 16.04.2025.

Zahvaljujem, poštovana predsednice Narodne skupštine.

Poštovane kandidatkinje i kandidati za ministre u Vladi Republike Srbije, uvaženi gospodine Macut, mi svi svedočimo da je ovo složen geopolitički momenat za ceo svet, ali takođe i za naše društvo i za našu državu i nesumnjivo je da će se vaša Vlada suočiti sa brojnim izazovima koji zahtevaju mnogo mudrosti i mnogo iskustva, ali mnogo predanog i marljivog rada.

Sigurna sam da će kandidati koje smo predložili naša koalicija SPS i JS i Zeleni Srbije vam na tom putu biti od velike pomoći i da ćete zajedno uspeti da na te izazove adekvatno odgovorite, kao i da ih uspešno savladate.

Nažalost, ja nemam dovoljno da detaljnije govorim o vašem ekspozeu koji sam pažljivo proučila, ali reći ću ono nešto što mi je najvažnije, a to je da ste veliku pažnju posvetili mladima i da iako imamo resor koji se bavi posebno tom temom, da se nameće zaključak u vašem ekspozeu da će mladi biti visoko pozicionirani kao prioritet i u ostalim resorima, naravno, u okviru njihovih nadležnosti kroz reformu obrazovanja, kroz zapošljavanje, kroz brigu o talentima, ali i kroz nagrađivanje istih.

Verujemo da je ovo dobar multisektorski pristup i da će ova Vlada lekovito delovati na postojeću društvenu krizu, da ćete uspeti da nađete pomirljivo rešenje koje je neophodno u ovom trenutku, ali da ćete na ovaj način učiniti da mladi budu inicijatori napretka, da ostanu u našoj zemlji, kao i da doprinesu stabilnosti naše zemlje.

Mislim da je veoma važno i da pomenem da u prethodnim mesecima dugujemo veliku zahvalnost pripadnicima MUP, kao i pripadnicima drugih snaga bezbednosti koji su se zaista na jedan dostojanstven način ponašali tokom svih ovih meseci i na najbolji način upravljali bezbednosnom krizom koja je rezultat višemesečnih blokada na našim ulicama.

Takođe, resor državne uprave i lokalne samouprave dobio je novu ministarku našu dosadašnju šeficu poslaničke grupe. Verujemo da će ona dati jednu novu energiju ovom resoru i da će uspeti da se izbori za bolji status lokalnih samouprava, ali i da će ih motivisati da usluge koje lokalne samouprave pružaju građanima budu i brže i efikasnije.

Uvaženi gospodine Macut, imate podršku SPS. Mi ćemo glasati za vaš predlog. Želimo vam uspeh u budućem radu. Zahvaljujem.

Prva sednica Prvog redovnog zasedanja , 13.03.2025.

Zahvaljujem, uvažena predsednice Narodne skupštine.

Poštovani ministri, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani građani Republike Srbije, naša poslanička grupa Ivica Dačić, SPS, i ovu današnju sednicu smatra izuzetno važnom i bitnom za nastavak razvoja i za dalje unapređenje međunarodne saradnje Srbije sa brojnim državama. Na dnevnom redu je više bilateralnih sporazuma sa nama važnim državama, sa onim državama sa kojima Srbija želi da gradi i unapređuje svoje međunarodne odnose.

Pored Sporazuma o readmisiji sa Kazahstanom, na dnevnom redu je još jedan važan sporazum koji ćemo danas ratifikovati, a odnosi se na oblast odbrane. Mi ćemo na ovaj način još značajnije unaprediti saradnju sa ovom nama veoma prijateljskom zemljom i na taj način ćemo još jednom izraziti zahvalnost koju joj dugujemo zato što nikada nije priznala samoproglašenu nezavisnost takozvane države Kosovo.

Isto tako na dnevnom redu je i određen broj ugovora kojima se obezbeđuju finansijska sredstva za unapređenje infrastrukturnog, odnosno naročito energetskog sektora koji je važan za energetsku stabilnost naše zemlje i predstavlja, kako je i ministar Siniša Mali rekao, jedan od najznačajnijih stubova našeg daljeg ekonomskog razvoja.

Za kraj iz kog ja dolazim veoma su značajna ova finansijska sredstva kojima se obezbeđuje, odnosno omogućava realizacija jednog od, slobodno mogu reći, jednog od najvažnijeg hidroenergetskog projekta, a to je revitalizacija, odnosno rehabilitacija dve hidroelektrane Bistrica i Potpeć. Na ovaj način mi ćemo imati sigurnu energiju, povećaćemo svoj energetski potencijal, ali ono što je još važno jeste da ćemo imati i ogroman privredni efekat na lokalne samouprave Priboj, Prijepolje i Novu Varoš.

Mi danas ovom zakonodavnom aktivnošću nastojimo da ne poremetimo ni našu međunarodnu saradnju, ni naš razvojni put, uprkos okolnostima izazvanim četvoromesečnim protestom, ali ne možemo da ne skrenemo pažnju da se ove višemesečne blokade gradova, saobraćajnica, protesta, ne odražavaju i neće odraziti na normalno funkcionisanje svih naših građana, ali i na privredni i ekonomski život u našoj državi.

Zbog toga mi socijalisti smatramo da nije dobro da se destabilizuje Srbije u ovom veoma važnom složenom geopolitičkom trenutku, u trenutku kad se svuda oko nas, u Evropi, pa i u čitavom svetu dešavaju složene geostrateške promene, zato je važno da dođemo do dijaloga, zato je važno da sačuvamo našu unutrašnju stabilnost, ali da očuvamo međunarodni ugled, naročito građen u poslednjoj deceniji.

U tih poslednjih deset godina mi smo uspeli da našu ekonomiju pozicioniramo u sam vrh država, ne samo regiona, već i šire, i zato svaki zastoj, svaka destabilizacija, svaki prekid značio bi da se vraćam nekoliko godina unazad, a verujem da to nijednom građaninu naše države patriotski opredeljenom nije u interesu.

Još jedan razlog koji treba imati u vidu jeste međunarodni položaj naše Srbije, kao suverene, stabilne, vojno neutralne države koja je postala poštovana i uvažena, kako na istoku, tako i na zapadu.

To jeste činjenica koju ne mogu da ospore ni naši najveći protivnici, najveći protivnici našeg naroda i naše države. Zato će naša poslanička grupa da glasa za sve ove sporazume koji su danas na dnevnom redu. Mi ćemo da podržimo sve predloge zakona, jer verujemo da je to neophodno kako bismo nastavili da se naša ekonomija dalje razvija, ali da je neophodno i da sačuvamo i ojačamo i naše društvo i našu državu.

Zahvaljujem se.

Prvo vanredno zasedanje , 29.07.2024.

Zahvaljujem, uvažena predsedavajuća.

Uvaženi ministri, koleginice i kolege narodni poslanici, poštovani građani Republike Srbije, za svaku državu je važno da jasno odredi svoje nacionalne interese, samim tim i put kojim želi da se kreće u budućnosti.

Za nas socijaliste deklaracija Svesrpskog sabora jeste jedan od najznačajnih dokumenata koji se u poslednje vreme našao pred poslanicima i mi smatramo da će ovo biti jedan od stubova naše nacionalne politike u budućnosti. Imperativ opstanka našeg naroda i imperativ razvoja naše države jeste da znamo ko smo, gde smo danas i kojim putem želimo da se krećemo u budućnosti da bismo uopšte i opstali, da sačuvamo našu tradiciju, da zaštitimo našu istoriju, našu kulturu, jezik i pismo, to nije ono što samo dugujemo našim precima kao dug prošlosti, to je nešto što je iskazivanje svesti prema budućnosti i naš dug prema potomcima.

Ovom deklaracijom mi potvrđujemo naš nacionalni identitet. Ovom deklaracijom mi potvrđujemo one zajedničke vrednosti koje su protkane stvaralaštvom kako Nikole Tesle, Mihajla Pupina, Jovana Dučića, zatim Dositeja Obradovića, Ive Andrića, onih velika koji su svojim delima dali pečat epohi u kojoj su živeli i samim tim na najbolji mogući način predstavljali naš narod pred svetom.

Mi smo u pethodnih nekoliko dana čuli kritike usmerene na ovaj dokument, a te kritike su išle iz dve krajnosti. Jedna da je ovo mrtvo slovo na papiru, druga kritika da je ovo nacionalni pamflet. Zapravo, realnost je da je ovaj dokument odraz odgovornosti naše politike koju možemo da vodimo u ovom turbulentnom geopolitičkom trenutku.

Kada to kažem navešću i razloge zašto to mislim. U ovom dokumentu mi se držimo Ustava Republike Srbije, branimo principe Dejtonskog sporazuma, poštujemo suverenitet svake države, zalažemo se za saradnju u regionu i dobre međususedske odnose što jeste veoma važno, ali pokazujemo brigu prema svakom Srbinu ma gde god on živeo.

Moje kolege iz poslaničke grupe Ivica Dačić – Socijalistička partija Srbije, govorile su takođe detaljnije o ovom dokumentu, ali ja ću dodati samo da nas socijaliste su vrlo često kritikovali zbog Dejtonskog sporazuma, a tri decenije su pokazale da taj sporazum jeste obezbedio sa jedne strane mir, a sa druge strane garantuje očuvanje identiteta i autonomiju u kreiranju sopstvene politike Srba u Bosni i Hercegovini.

Ovaj dokument jeste odraz naše potrebe da budemo jedinstveni, da iskažemo naše jedinstvo. Ovaj dokument jeste odraz naše volje da više sarađujemo na svim nivoima i kada ovo kažem posebno mislim i na pogranične lokalne samouprave za koje znam sa sigurnošću koliko im je važno da se više pomažemo, jer iako smo podeljeni granicom mi smo vrlo često najupućeniji jedni na druge.

Zatim, ovaj dokument jeste od vitalnog interesa kako za građane u Republici Srbiji, tako i za građane u Republici Srpskoj. U 26 stavu ove deklaracije pominje se da je važno da ujedinjeni čuvamo stara prijateljstva i da pravimo nova savezništva.

Baš kroz ostale tačke dnevnog reda kao što su bilateralni sporazumi sa našim prijateljima koji su i na međunarodnom planu štitili naš teritorijalni integritet, štitili naš suverenitet, a samim tim bili su tu i na strani međunarodnog prava. Upravo te vlade i te države koje su UN i međunarodnim organizacijama i drugim institucijama bile na strani međunarodnog pravnog poretka tako što su štitile naš teritorijalni suverenitet i teritorijalni integritet, mislim da moramo da pominjemo sa isključivo velikim poštovanjem, da im kroz ove bilateralne sporazume i unapređenje saradnje iskažemo zahvalnost, da učvrstimo naša prijateljstva i da produbimo saradnju u onim oblastima gde je to moguće.

Mislim tu i na bilateralne sporazume i sa Kinom i sa Kubom i sa Mađarskom, ali ništa manje značajno i važno nisu bilateralni sporazumi kao što su sa državama Sao Tome i Principe i Gabonom, koje smo čuli ovde prethodnih dana bile i omalovažavane.

Takođe, bezbednost je reč koja se negde prožima kroz sve sfere našeg društva. Ja ću kroz tačku dnevno reda koja se odnosi na pitanje, odnosno Predlog zakona za stambena pitanja pripadnika bezbednosti reći samo da najbolji dokaz hrabrost i čast i odanost prema službi i državi jeste odabrati zanimanje pripadnika snaga bezbednosti. Mi to moramo da poštujemo. Ovakav jedan način rešavanja stambenog pitanja, kao jednog najznačajnijeg pitanja egzistencijalnog jeste vid države da pomogne ovo tako važnu profesiju koju, nekako čini mi se vrlo često smatramo važnom, ali previđamo koliko je rizična.

Nažalost, pre samo nekoliko dana imali smo priliku da vidimo kako se jedan mlad život, jednog policajca prerano ugasio i samim tim, a on je samo branio svoju državu i služio svojoj Srbiji.

Naša politika u ovom trenutku je važna kada se govori o deklaraciji, samim tim zbog toga što je ovo jedan važan iskorak, da se država okrene svemu onome što je važno za naš narod. Zato će SPS podržati ovu deklaraciju i takođe dati podršku ostvarenju svih ovih ciljeva koji će verujem na najbolji mogući način ostvariti, a koji su utvrđeni ovom deklaracijom. Zahvaljujem.

Dvanaesta sednica Drugog redovnog zasedanja, 14.12.2021.

Poštovani predsedniče Narodne skupštine, koleginice i kolege narodni poslanici, poslednjih dana javnost je opterećena društvenim problemom na koji ne možemo biti imuni, u pitanju su društvene mreže i njihov negativan uticaj na društvene pojave, naročito među mladim ljudima o čemu sve češće imamo priliku da govorimo.

Opasnosti posledice aktivnosti na društvenim mrežama i sadržaja kojima su pre svega izloženi mladi imali smo priliku da vidimo da su pogubne. Uticaj ovih medija je ogroman, a mladi koji pripadaju digitalnoj pismenoj generaciji izloženi su sadržajima koji njih žele da predstave u željenom svetlu. Taj virtuelni svet veoma često obmanjuje mlade ljude, podstiče ih na negativan načni na razmišljanja, za posledicu imaju iskrivljenu svest, ali takođe imaju i negativne posledice na njihovo razmišljanje o ljudima, procesima i pojavama. Tako mladi ljudi gube osećaj za realan život, za realan svet i mnogo teže podnose neuspeh.

Ovakav odnos mladih ljudi posledica je i nekih iskrivljenih vrednosti koji se mladim ljudima nude, pre svega na društvenim mrežama, ali takođe i preko pojedinih medija. Vrednost ne treba da predstavljaju rijaliti programi, vrednost ne treba da predstavljaju programi u kojima učesnici zarađuju ogroman novac, bez rada, već prvenstveno vrednost treba da predstavljaju rad, stvaralaštvo i društveno poželjno ponašanje.

Konkretno, u pitanju su sve prisutniji pritisci i pretnje preko društvenih mreža, preko Tvitera, Instagrama, Jutjuba, Tik-Toka i drugih platformi za deljenje elektronskog materijala. Putem komentara upućuju se brutalne pretnje i uvrede koje izazivaju veliku uznemirenost i strah onih kojima su te pretnje i upućene.

Ta brutalnost u pretnjama ide tako daleko da se jutjuberima i influenserima, ali generalno i svim korisnicima društvenih mreža i te kako preti, pa čak i smrću. Svedoci smo u poslednjih nekoliko meseci nekoliko samoubistava mladih ljudi koji su posledica pretnji i ogromnog pritiska na mlade ljude.

Moje pitanje je upućeno Vladi Republike Srbije i glasi – na koji način i kojim merama Vlad Republike Srbije bi mogla adekvatnije da odgovori na ovu negativnu društvenu pojavu i sankcioniše digitalno nasilje, čije posledice po mlade generacije mogu biti pogubne?

Pre svega, smatram da je veoma važno da jedna ovakva inicijativa za rešenje ovako ozbiljnog problema i potekne od nas, mladih narodnih poslanika, koji smo u proteklom periodu bili i te kako izloženi brutalnom nasilju na digitalnim mrežama, odnosno na svim društvenim mrežama i da naš angažman i treba da bude upućen da pružimo podršku svim onim mladim ljudima koji su izloženi ovakvom problemu. Ukoliko ne možemo da ga iskorenimo, onda na najbolji način da im pomognemo da prevaziđu i da te posledice koje na njih ostavljaju da budu što manje. Zahvaljujem.

Prvo vanredno zasedanje , 28.01.2021.

Poštovana predsedavajuća, koleginice i kolege narodni poslanici, prethodnih dana usled snežnih padavina u Zlatiborskom okrugu suočavamo se sa problemima učestalog nestanka električne energije. Kao što smo imali priliku da čujemo i od prethodnih govornika, to se dešava i u drugim delovima Srbije. Međutim, građani dela teritorije opštine Priboj, posebno oni u pograničnim delovima gde gravitira veliki broj stanovnika ove opštine, suočeni su ne samo prethodnih dana, suočeni su ne samo prethodnih meseci, već čitav niz prethodnih godina sa problemom neurednog i neredovnog snabdevanja električne energije.

U ovoj teritoriji, odnosno na ovim delovima teritorije opštine Priboj dolazi do čestih kvarova na elektro mrežama, čestih havarija, ali i različitih vrsta problema u elektro snabdevanju. Posebno naglašavam da su ovo područja gde živi veliki broj građana i da ovo područje pokriva više od dve trećine teritorije opštine Priboj, a posebno u nekoliko mesnih zajednica i to mesnoj zajednici Krajčinovići, mesnoj zajednici Zabrnjica, Sastavci, Bučje i Strmac. Na taj način život ovim građanima je izuzetno otežan, zbog čestog, posebno sada u ovim mesecima učestalih nestanaka električne energije.

Problemi snabdevanja električnom energijom u uslovima savremenog života, u uslovima 21. veka onemogućavaju svakodnevan, normalan život, posebno imajući u vidu da smo prilikom pandemije korona virusa bili onemogućeni, odnosno učenici u ovim seoskim školama da prate nastavu, a radno aktivno stanovništvo da se uključi u mogućnost rada od kuće. Da ne govorim posebno o korišćenju bilo kakvih telekomunikacionih usluga koje su onemogućene usled nedostatka električne energije, a koje se dešava izuzetno često.

Takođe, ukazujem na to da je ovo izrazito poljoprivredni kraj, da na ovom području postoji veliki broj zasada različitih poljoprivrednih kultura, gde preovlađuju zasadi maline, da se na ovom području nalazi znatan broj hladnjača u pribojskom kraju i da usled svakog prekida električne energije dolazi do ogromnog gubitka koji je nenadoknadiv, ali govorim i o tome da se ovo dešava i u letnjim mesecima kada nema apsolutno nikakvih vremenskih neprilika i nepogoda, što ćete priznati jeste zaista otežavajuće za funkcionisanje ovog poljoprivrednog kraja.

S obzirom da se poslaničkom klubu SPS obratio veliki broj građana sa ovog područja, ukazujući nam na teškoće sa kojima se gotovo svakodnevno suočava sa nestankom električne energije koji traju po nekoliko minuta, a zatim nekoliko sati, a u ovim trenucima i nekoliko dana.

Postavljam pitanje Ministarstvu rudarstva i energetike – na koji način ćemo pokušati da rešimo i rešiti ovaj problem da bismo olakšali život građanima ovih mesnih zajednica i na taj način omogućili opstanak ovih pribojskih sela da bi pod ovakvim okolnostima koje su sada zaista njihov opstanak bio izuzetno ugrožen? Zahvaljujem.

Imovinska karta

(Priboj, 31.08.2022.)

Funkcija Državni organ, javno preduzeće, ustanova, druga organizacija Izvor prihoda Interval Neto prihod Valuta Vreme obavljanja / od-do
Narodni poslanik Narodna skupština Republike Srbije (plata) Republika Mesečno 95340.00 RSD 01.08.2022 -
Narodni poslanik Narodna skupština Republike Srbije (poslanički dodatak - paušal) Republika Mesečno 37242.00 RSD 01.08.2022 -