20.04.2024. | Zakon o izmenama i dopuni Zakona o lokalnim izborima |
usvojen
|
08.03.2024. | Odluka o izboru predsednika Narodne skupštine |
usvojen
|
Hvala, predsednice.
Poštovani kandidatu za premijera, poštovani kandidati za ministre, poštovani narodni poslanici, Socijaldemokratska partija Srbije će dati podršku mandataru, gospodinu Đuri Macutu i glasaćemo za novu Vladu. Uveren sam da će predloženi kabinet biti izglasan ubedljivom većinom i ja mu želim da na ovom mestu bude podjednako uspešan kao što je uspešan i u svom primarnom zanimanju.
Naša podrška nije formalna. Naša podrška je zaista izraz jednog uverenja da će nova Vlada, na čelu sa novim premijerom, nastaviti putem koji kombinuje ekonomsku stabilnost, koji kombinuje socijalnu pravdu i uspešnu spoljnu politiku.
Malo pre ste pomenuli da je životni standard građana zapravo ta nit koja povezuje sve delove ekspozea i uvek je prioritet svake Vlade. To su najveća očekivanja građana.
Svaka zamisao je laka dok se ne uzme u obzir stvarnost. Čini mi se da je mandatar prepoznao stvarnost, a stvarnost je da nam je u ovom trenutku potreban dijalog. On je na samom uvodu ekspozea istakao dijalog kao prioritet. Ja sam izdvojio tri ključne reči, pošto sam ga pažljivo slušao, a to je - dijalog, tolerancija i rad.
Vlada zaista dolazi u jednom trenutku kada nam je dijalog neophodan. Siguran sam da će gospodin Macut iskoristiti pre svega svoj autoritet, svoj ugled, ali i znanje i iskustvo, da razgovorom rešimo sve nesuglasice koje postoje u našem društvu. U tome će imati snažnu podršku Socijaldemokratske partije Srbije.
Ne pamtim da nam je dijalog bio ikada potrebniji nego što je to slučaj danas. Svi zajedno treba da se uključimo, i narodni poslanici i Vlada, ali i sve institucije u državi, da uđemo u jedan težak proces, a to je proces spuštanja tenzija, proces donošenja mudrih odluka. Treba da budemo svesni da bilo kakvi sukobi ne donose rešenja, već se rešenja traže i donose u okviru institucija, razgovorom. Uvek napominjem, kada god postoji bilo kakav problem, taj problem na kraju krajeva mora da se reši razgovorom.
Sada kada govorimo i o protestima studenata, mi moramo da sednemo i da razgovaramo. Na kraju krajeva, ako ima nekih nedoumica da li su zahtevi ispunjeni ili nisu ispunjeni, opet treba da se sedne da se razgovara, pa da vidimo da li zaista postoji neki deo gde zahtevi nisu ispunjeni i šta da uradimo po tom pitanju.
Do rešenja se dolazi u institucijama, kao što sam rekao, a mi smo danas opet pokazali da ipak možemo da vodimo jedan kulturan dijalog i u Skupštini i to je po meni jedan dobar nagoveštaj rada nove vlade.
Nova vlada će se naći pred velikim izazovima što zbog unutrašnjih pitanja, što zbog kompleksne geopolitičke situacije. Na svima nama je da razgovorom, da pre svega jednim otvorenim odnosom jednih prema drugima, nađemo najbolja rešenja da bi Srbija nastavila jednim sigurnim kursom da se kreće. Od nas se očekuje da uz mnogo truda i odgovornosti i upornosti, da radimo u interesu svih građana Srbije.
Pošteno je reći da su rezultati prethodnih vlada iz godine u godinu bili veoma dobri i da je to jedan dobar temelj za dalji rad i napredak. Upravo ti rezultati nam daju za pravo da verujemo u uspešan rad i ove vlade.
Stabilne javne finansije omogućavaju nam da realizujemo kapitalne projekte iz oblasti saobraćaja, zdravstva, iz oblasti prosvete, nauke, sporta i mandatar je pomenuo u ekspozeu, da u Srbiji ima nešto više od 166 hiljada gradilišta, da se gradi pet auto-puteva.
Cilj nove Vlade treba da bude da se nastavi trend investicionih aktivnosti. Podsetiću da je za svaku pohvalu što je taj procenat kapitalnih ulaganja u budžet već godinama unazad iznad 6% ili 7% i što je to već postalo pravilo, a ne izuzetak i nadam se da i u buduće u svakom Predlogu budžeta imati udeo kapitalnih investicija u njemu isti taj procenat od 6% ili 7%.
Mi ćemo realizacijom kapitalnih investicija omogućiti svim građanima i kvalitetnije i bezbednije auto-puteve od brze saobraćajnice, gradimo i moderne zdravstvene ustanove sa novom opremom, gradimo i nove škole, vrtiće takođe uvodimo internet u sve škole. Pored toga što je jedna takva modernizovana infrastruktura od koristi svima nama i zaista svima nam koristi moram da kažem da mi na taj način naše tržište pozicioniramo kao veoma atraktivno tržište i veoma privlačno za investicije, a podatak je da gotovo polovina stranih direktnih investicija u regionu upravo završi u Srbiji.
Opšte dobro sastoji od sreće pojedinaca i mi iz Socijaldemokratske partije Srbije smatramo da ekonomska raspodela u sebi uvek mora da sadrži jednu dimenziju pravednosti i nije dovoljno samo da kažemo da Srbija raste potrebno je da svaki građanin oseti ekonomski napredak. Zato uvek ističemo da je važno da u dogovoru između države, između poslodavaca i Sindikata, odnosno radnika konstantno radimo na povećanju minimalne cene rada kao što smo to radili godinama unazad da dovedemo to do jednog nivoa dostojanstvene egzistencije.
Sve to mora da prati jačanje sistema socijalne zaštite i video sam u Ekspozeu da je plan da se iskoreni siromaštvo tako da stopa rizika od siromaštva bude smanjena na 16%. I, upravo to treba da bude jedan od ciljeva nove Vlade, jer kažem da briga o socijalno ugroženima o onima koji nisu u mogućnosti da rade i da zarade briga države o njima jeste ogledalo uspešnosti jedne države.
Međunarodne okolnosti su takve da u ovom trenutku ni velike sile ne uspevaju od odgovore izazovima sa kojima se susreću svakodnevno poremećaji su na globalnom tržištu usred rata u Ukrajini, usred sukoba u pojasu Gaze. Mi ne živimo pod staklenim zvonom očigledno i ne smemo da se zavaravamo da svetska kriza neće uticati ni na nas, ali je i činjenica da uprkos globalnoj stabilnosti da smo mi u proteklom periodu i od krize oko korone virusa i od sukoba u Ukrajini dali adekvatne odgovore i očigledno je da je naš ekonomski sistem funkcioniše tako da je iz godine u godinu sve više otporan na negativne uticaje koji dolaze spolja.
Od nedavno se pred nama otvara jedno novo pitanje globalne stabilnosti i odnosa u Međunarodnoj trgovini i najnovije mere koje su Sjedinjene Američke Države preduzele, a tiču se povećanja carina pokazale su da svet ulazi u jedno novo poglavlje političkog i ekonomskog nadmetanja, ali i nesigurnosti i ispostavilo se da ono što se nekome u početku učinilo kao nevažna vest koja ili ne toliko važna vest koja dolazi sa druge strane okeana, i te kako pogađa ceo svet, a mi u svemu tome imamo zadatak da pomognemo i da zaštitimo naše proizvođače, da zaštitimo naše izvoznike, a na kraju krajeva i svakog građanina.
I, u takvim okolnostima očekujem od Vlade da najpre zaštiti našu ekonomsku suverenost, da ne dozvolimo da trgovinski ratovi za posledicu imaju da male države postanu slabije i zato očekujemo od Vlade Srbije da konstantno razgovara i sa parterima iz Sjedinjenih Američkih Država, iz Kine, Evrope iz celog sveta da bismo obezbedili nove trgovinske kanale i sprečili eventualno prelivanje carinskih udara i na naše kompanije. Živimo u vremenu kada je energetska bezbednost postala pitanje opstanka. I, energetska kriza koja se prelila iz geopolitičkih sukoba pokazala je da moramo da imamo alternativne izvore snabdevanja.
Tako da su očekivanja i od ove Vlade da nastavimo da ulažemo u domaće kapacitete obnovljivih izvora energije tu pre svega mislim vetroparkove na solarne-elektrane, ali važno je da razvijamo strateško partnerstvo u izgradnji regionalnih koridora i veza sa državom iz okruženja.
I, još jedan podatak iz Ekspozea koji je ohrabrujući, za pohvalu, a to je da će do 2027. godine biti završen naftovod ka Mađarskoj. Na ovaj način mi sprečavamo da postanemo taoci nekih trenutnih tržišnih trendova, da postanemo taoci sukoba velikih sila i činjenica je da se od rata u Ukrajini intenzivirala energetska kriza i da je širom Evrope, da su se ispraznile zalihe gasa i da su poskupele cene energenata, a građani od nas sa pravom očekuju da vodimo takvu politiku, da ne dozvolimo da se ovi negativni trendovi preliju na nas, jer je očigledno da cene energenata i njihova dostupnost direktno utiču na životni standard i sigurnost građana.
Veliki posao i veliko breme je pred Ministarstvom prosvete i zaista čini mi se da je u ovom trenutku ovo najmanje popularan resor u Vladi Srbiji. Svima je jasno da curi vreme da se organizuje nastava po planu i programu, ali uvek želim da istaknem da su u centru obrazovanja deca.
Dakle, đaci, studenti su tu odnosno škole i fakulteti postoje zbog njih da bi se oni obrazovali. Ova situacija me je podsetila na izreku kineskog filozofa Lao Ce-a koji je rekao - „učenje je kao veslanje čim prestanemo odmah se vraćamo nazad“ i to je srž ovog pitanja obrazovanja, ali i nešto što nas poziva na odgovornost sve nas, a ponajviše ljude koji su u prosvetnom sistemu. I, ovog puta apelujem na nastavnike, na profesore, da što pre se organizuju, da bismo završili školsku godinu po planu i programu kako je to bilo na početku ove godine.
Ministar prosvete i njegovi saradnici će od početka imati zaista pune ruke posla i biće potrebno mnogo rada, mnogo organizacije dobre, ali i dobre volje da se pronađe adekvatno rešenje, a to je rešenje koje će dati jedan sveobuhvatan plan, a da pritom ne opadne nivo usvojenog znanja i na fakultetima i u školama i da ne smemo da dozvolimo da ostane jedna praznima u obrazovanju kada govorimo o mladim ljudima.
Za Socijaldemokratsku partiju je obrazovanje na vrhu piramide društvenih vrednosti i mi ćemo nastaviti da zastupamo ideju i uvek pominjemo to s vremena na vreme da i srednje obrazovanje treba da postane obavezno, kao što je to slučaj sa osnovnim obrazovanjem i verujem da će doći jednog dana trenutak kada ćemo moći da sprovedemo i takvu jednu ideju.
Nadam se da će ova Vlada uspeti da konkretizuje ideju i bivšeg premijera Miloša Vučevića, koji je najavio da će đaci širom Srbije, da će đaci u osnovnim školama moći da računaju na besplatne udžbenike.
Dakle, ta privilegija neće biti samo za decu, odnosno njihove roditelje iz Beograda, već na taj način pokazujemo jednu odgovornost i pokazujemo da ravnomerno ulažemo u celu Srbiju, gde će deca iz Pirota i iz Kraljeva i iz Subotice, imati jednake uslove i očekujem od Vlade da finansijski pomogne lokalne samouprave, da realizuju ovu ideju.
Podsetiću da je pre 3 godine, prilikom rasprave o Zakonu o Vladi, bilo mnogo kritika i sumnji kako će funkcionisati Ministarstvo, koje je objedinilo dva resora, resore turizma i resor omladine. Mnogi su bili skeptici po ovom pitanju, međutim, vreme je pokazalo da je ovo Ministarstvo napravilo impozantne rezultate i kada govorimo o strategiji prema mladima, ali kada govorimo i o turizmu.
I zato dajemo podršku gospodinu Memiću, koji je ovog puta naš kandidat za ministra da nastavi da radi kao i do sada.
Srbija je u 2024. godini ostvarila značajan rezultat u oblasti turizma i nastavljamo da beležimo ove rezultate i da budu sve bolji i bolji iz godine u godinu. Broj turista koji dolazi iz inostranstva je uvećan 40 posto, a broj domaćih turista 70 posto, u odnosu na period od pre korone. Dakle, namerno uzimam tu 2019. godinu, to je bila ona poslednja godina pre korone, kada je zaista ova velika kriza izazvala potres, što se tiče turizma u celom svetu, pa i kod nas.
Mi postajemo prepoznatljiva turistička destinacija, na evropskoj mapi, i naravno, nije to došlo samo od sebe, mnogo se radilo u ovom resoru, radilo se na uvođenju novih direktnih letova, pre svega u odnosu sa Kinom.
Mi smo razvili uspešnu strategiju privlačenja turista, van evropskog područja, pa smo tako proširili turističku ponudu, ali smo smanjili i zavisnost od tradicionalnih tržišta. Došli smo sada do nivoa da se priliv od turizma meri u milijardama evra i kroz strateške mere i ulaganja uspeli smo da prevaziđemo sve izazove i promovišemo Srbiju kao sigurnu i atraktivnu destinaciju. Ovih dana se očekuje realizacija projekata oko vaučera i to je zaista jedna dobra mera koja se primenjuje iz godinu u godinu, tako da ne samo za građane, već i za ugostitelje.
Socijaldemokratska partija Srbije će kao deo vladajuće većine budućoj Vladi biti konstruktivan partner. Želimo Vladu koja se bori za opšte dobro i bićemo istrajni na ostvarivanju principa jednakosti, solidarnosti i pravde.
Socijaldemokratija u svetu danas nije toliko popularna, ali mi se čini da je potrebnija nego ikada. U vremenu kriza i ubrzanih globalnih promena mi boramo odgovornost umesto populizma, dijalog umesto podela i rad za opšte dobro umesto korisnih pojedinca. Želimo Srbiju u kojoj se ne pita ko si, već šta znaš i koliko doprinosiš.
Poštovani poslanici, poštovani kandidati za članove Vlade, svi zajedno imamo veliku odgovornost, ali i šansu da nastavimo trasiranje puta Srbije ka savremenom društvu 21. veka.
Nema više vremena za podele i stagniranje. Mi biramo progres, zajedništvo, biramo odgovornu, socijalnu, pravednu i modernu Srbiju.
Hvala.
Hvala potpredsedniče.
Poštovane koleginice i kolege, najpre da kažem da će Socijaldemokratska partija Srbije podržati predlog da Nevena Đurić bude potpredsednik Narodne skupštine i nadamo se da će sa tog mesta učestvovati u radu takvih sednica gde će i ona ali i drugi poslanici poštovani Ustav, Zakon o Narodnoj skupštini, Poslovnik o radu i Kodeks ponašanja.
Namerno ističem Poslovnik o radu i Kodeks ponašanja jer smo bili svedoci da je na prvoj sednici ovog prolećnog zasedanja bila takva situacija da određeni poslanici nisu shvatili Skupštinu kao hram demokratije, kao najvažniju instituciju u našem sistemu podele vlasti, već kao poligon za jedan neprimeren obračun sa političkim neistomišljenicima.
Uvek govorim da političke partije treba da suprotstave svoje ideje, da suprotstave svoje programe, ali pojedine naše kolege iz redova opozicije su tog dana uveli u politički život i u parlament jedan sasvim neprimeren i neprikladan oblik političke borbe.
Koliko god da smo politički protivnici, imamo različite programe, nikoga ne smatram za biološkog protivnika. Nažalost, upravo tog dana 4. marta ovde su od strane poslanika opozicije poleteli suzavci i dimne bombe prema poslanicima vlasti. Nikada neću moći da razumem da neko fizički nasrne na kolegu sa kojim deli isti radni prostor, samo zbog toga što ima različito mišljenje, samo zbog toga što zastupa različit politički stav.
Podsetiću da sam pre oko godinu dana, prilikom izbora predsednice Narodne skupštine u najboljoj meri rekao da treba da poštujemo jedni druge, da treba da čuvamo dostojanstvo Narodne skupštine, da to sve treba da radimo zbog građana Srbije koji su glasali za nas. Takođe, tada sam i podsetio sve da su nekada poslanici bili čuveni pisci, Dobrica Ćosić, Ivo Andrić, da je potpredsednik Skupštine bio Josif Pančić. Pitam se sada šta bi bilo, odnosno kakav bi primer i model ponašanja oni ostavili u svom vremenu u kome su živeli da su se ponašali kao pojedini poslanici pre neki dan.
Sa druge strane, drago mi je što smo svi zajedno iz vladajuće koalicije uspeli da održimo sednicu i što smo uspeli da je privedemo kraju. Naša obaveza i zadatak jeste da posle svega sačuvamo ugled Narodne skupštine, da vratimo poverenje građana u parlament ma koliko neko pokušavao da ga diskredituje.
Mi moramo da insistiramo na jednom zavidnom nivou političke kulture kako i dolikuje parlamentarizmu, a ako želimo da ovu instituciju krasi dostojanstvo onda svi poslanici moraju da se ponašaju u skladu sa tim principom. Bilo je neprimerenog ponašanja i pre ovog incidenta u Skupštini, bilo je neprikladnih govora, ali zaista imam utisak da sve ovo što se pre toga dešavalo i što se dešavalo tog dana da ne može da se poredi, da ovo pre toga dođe kao koncert Bečke filharmonije u odnosu na ono šta smo doživeli tog 4. marta ovde u Skupštini.
Svi mi iz vladajuće koalicije već mesecima govorimo i poslanici ovde u Skupštini i članovi Vlade i predsednik Republike, govorimo da treba da se okrenemo dijalogu. Govorimo da treba da se spusti tenzija i da je neophodno da vodimo dijalog da bismo prevazišli sve nesuglasice koje imamo, da bi naše društvo nastavilo da se kreće progresivnim putem. Svako pitanje se rešava u institucijama, ne na ulici, između ostalog i Skupština je jedna od institucija gde možemo da rešavamo otvorena pitanja.
Upravo kao proizvod tog nekog neodgovornog ponašanja sa druge strane i odbijanje dijaloga imamo i danas napad na studenta Miloša Pavlovića u Pionirskom parku. Mi iz SDPS osuđujemo i to nasilje kao i svako drugo nasilje. Pozivamo još jednom sve da se okrenu razgovoru, jer jedino razgovorom možemo da rešimo sva pitanja.
Kada govorimo o zahtevima da vidimo onda, da sednemo, da vidimo ako zaista ima nešto što nije ispunjeno, da vidimo šta to nije ispunjeno, na koji način treba da se ispuni. Dakle, mesto za razgovor su institucije i nikako ulica, ulica jedino može da posluži kao oblik političkog pritiska, ali moramo da budemo svesni da i najkompleksnija pitanja na kraju krajeva moraju da se rešavaju dijalogom i moraju da se završe nekim razgovorima.
Svako od nas u ovoj situaciji treba da pokaže odgovornost, ali očigledno da nije dovoljno da samo jedna strana u ovom slučaju vladajuća koalicija koja nudi dijalog. Mi moramo zajedno da promovišemo vrednosti na kojima želimo da gradimo naše društvo. Mi moramo zajedno da unapređujemo rad institucija.
Podsetiću da nikada vladajuća koalicija nije bežala od diskusije, nikada nismo bežali od dijaloga. Pre skoro dve godine upravo smo ovde skoro mesec dana diskutovali na sednici koja se dogodila posle tragedije u Ribnikaru, koju je tražila opozicija i tada smo otvoreno razgovarali o svim pitanjima. Pre šest meseci, takođe na inicijativu opozicije sazvana je sednica Narodne skupštine gde smo svi mogli da iznesemo svoje stavove i gde smo otvoreno razgovarali o pitanju litijuma. Zato kažem da svi treba da budemo odgovorni i mi prema našem poslu, ali i ostale institucije u državi i ostale profesije treba da budu odgovorne i prema svom poslu i prema državi i prema građanima. Ne smemo da dozvolimo, odnosno niko ne sme da dozvoli da upadne u zamku, da ga ponese određena atmosfera ili vruće glave i da na taj način nanesemo dugoročnu štetu našem društvu.
Pošto danas biramo i članove skupštinskih odbora i delegacije, želim da se osvrnem i na tu temu i da kažem da u vremenu jednog turbulentnog međunarodnog ambijenta svaki segment spoljne politike je važan. Tako je važna i parlamentarna diplomatija i danas još više, čini mi se, dobija na značaju nego ranije. Rad parlamentarne diplomatije u eri složenih i osetljivih međunarodnih okolnosti je važan i važno je da donosimo mudre odluke i da ostvarujemo uspeh i pobede na međunarodnom planu.
Rezultat jedne od takvih odluka i jednog posvećenog rada jeste i rezultat naše parlamentarne delegacije pre dve sedmice u Parizu, na političkom Komitetu Skupštine Saveta Evrope. Mi smo govorili ovde o tome, ali baš namerno danas želim da istaknem taj uspeh delegacije, da bih pokazao značaj parlamentarne diplomatije za ostvarivanje nacionalnih interesa.
Za nas iz Socijaldemokratske partije Srbije je najvažnije da sačuvamo mir, da obezbedimo stabilan sistem, sa jasnom vizijom progresa na svakom polju i da time pošaljemo poruku da smo država koja je i dalje okrenuta razvoju.
Zašto je važno da sačuvamo stabilnost? Zato što je naglašena povezanost između političkog okruženja i međunarodnog biznisa, međunarodnog poslovanja. Moramo da imamo stabilnost ako želimo da i dalje imamo atraktivno tržište, da i dalje respektabilne međunarodne kompanije ulažu u Srbiju. Zadatak svih nas je da vodimo računa i o građanima, ali kada govorimo o privredi, da vodimo računa o uslovima privređivanja i o preduzeću.
Još jednom, bez obzira na sve što se dešavalo u ovoj Skupštini, na sve incidente, nastavićemo da radimo i da promovišemo duh tolerancije u parlamentu, da sačuvamo ugled i dostojanstvo Skupštine, jer to je najmanje što dugujemo građanima Srbije koje predstavljamo ovde. Hvala.
Hvala.
Poštovana predsednice, poštovani narodni poslanici, građani Srbije, poslanici SDPS nikada nikome u Skupštini nisu upadali u reč, nikada nikoga nisu prekidali dok govori, a kamoli fizički nasrtali na bilo koga.
Ideja nam je bila da danas razgovaramo o zakonima koji su na dnevnom redu. Nažalost, mi danas govorimo o ružnim scenama u Skupštini. Sa velikim žaljenjem konstatujem i moram da kažem da je naša koleginica, Jasmina Karanac, zadobila povrede glave pri malopređašnjem haosu. Moj kolega Muamer Bačevac, umesto da govori danas, morao je 10 minuta da reanimira koleginicu Jasminu Obradović. To su ružne scene koje šaljemo odavde. To su ružne poruke koje šaljemo.
Ja se nadam da će poslanice koje sam pomenuo da se oporave što pre. To je najvažnije.
Kada govorimo o političkim porukama, još jednom ću da ponovim, jedino rešenje je dijalog, jedino rešenje je razgovor. Nasilje bilo kakve vrste nije rešenje. Ovo je sramota za srpski parlamentarizam čemu prisustvujemo danas. Kakva god da je situacija mora da se sedne za sto, mora da se razgovara. Ne smeta meni ako duvaju u uzele, ne smeta mi ni što duvaju u pištaljke. Nikada poslanici SDPS neće nekoga napadati. Nikada nećemo nikoga ometati kada govori. To je ogledalo onoga što radi ovo danas u Skupštini, ko danas sprovodi nasilje.
Mi ovde predstavljamo građane Srbije, svako na svoj način, svako kako ume. Mržnja rađa mržnju, gospodo, a ljubav rađa ljubav i ko zna po koji put spremni smo da još jednom pružimo ruku svima, da sednemo i da razgovaramo, jer ovo ne vodi ničemu. Ovakvo ponašanje, ovakav rad u parlamentu ništa nam dobro doneti neće.
Još jednom se nadam da će naša koleginica Jasmina Karanac se što pre oporaviti, kao i koleginica Jasmina Obradović. Hvala.
Hvala.
Poštovana predsednice, poštovani ministri, koleginice i kolege, prvo pitanje upućujem ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, gospodinu Goranu Vesiću i odnosi se na nastavak radova na izgradnji Moravskog koridora.
Za pohvalu je što je u funkciji već deonica od Pojata do Kruševca i drago mi je da je Moravski koridor taj koji se gradi po najvišim standardima i što će biti prvi koridor sa kompletnom optičkom infrastrukturom.
Vi ste, gospodine Vesiću, malopre se i dotakli te teme i rekli ste da možemo do kraja godine da očekujemo otvaranje deonice i do Vrnjačke Banje, do Trstenika, do Vrnjačke Banje. Interesuje me i pretpostavljam da ćemo moći uskoro da očekujemo otvaranje deonice do Mrčajevaca, ali ono što je veoma značajno i što najviše zanima građane Kraljeva, kada možemo da očekujemo otvaranje deonice od Preljine do Kraljeva, jer je to veoma važno za građane koji se nalaze u ovom delu Srbije?
Drugo pitanje takođe odnosi se na deonicu, odnosno na projekat koji je u početnoj fazi. Interesuje me kako će teći njegova realizacija, a to je brza saobraćajnica između Kraljeva i Novog Pazara? Koliko je ta deonica važna za građane Novog Pazara, podjednako je važna i za građane Kraljeva. Ona je, pre svega, važna za turistički potencijal ovog dela Srbije.
Ono što nas, takođe, interesuje jeste deonica kuda će prolaziti. Ono što je važno zbog građana da znamo, dobro, već razumemo da to neće biti proširenje postojećeg puta koji se odnosi na Ibarsku magistralu, pa bi bilo dobro i da nam obrazložite i detaljnije objasnite kuda će ići taj put?
Drugo pitanje, odnosno drugi deo pitanja želim da postavim ministarki za državnu upravu i lokalnu samoupravu gospođi Jeleni Žarić Kovačević. Mi smo ovde u maju mesecu, kao rezultat međustranačkog kompromisa i međustranačkog dijaloga, doneli izmene zakona da građani mogu da glasaju samo na biračkim mestima na kojima su u tom trenutku bili prijavljeni do 3. jula 2023. godine.
Ono što me interesuje je kako teče proces sada ažuriranja biračkog spiska, da ova tema ne bi ostala na tom nivou kakva je i bila u maju mesecu, i šta se dešava sa onim građanima koji su upisani u birački spisak i morali zapravo da budu vraćeni u birački spisak do 3. jula 2020. godine na adresama na kojima su bili prijavljeni, jer je zaista ova tema, odnosno to vraćanje u birački spisak unela negde zabunu i kako će dalje biti tretirani ti birači? Hvala za sada.
Hvala.
Imam još dva podpitanja za gospodina Vesića. Takođe se odnosi na deo Srbije iz koga dolazim, iz Kraljeva. To je put prema Goču.
Znam da je rekonstruisano nešto više od 16 km puta prema Goču i zaista je odličan put, mnogo bezbedniji nego što je bio. Znam da se sada radi kilometar i po, obezbeđena su sredstva za to i ostalo je još osam i po kilometara puta da bi taj put bio potpuno rekonstruisan. Dakle, kada možemo da očekujemo da počnu radovi, odnosno da se obezbede sredstva za tih osam i po kilometara puta ka Goču?
Drugo podpitanje – bili ste možda malo više od dva meseca sa predsednikom Vučićem u Kragujevcu na početku izgradnje obilaznice i znate i sami, govorili ste o tome ovde koliko je to važno, ne samo za razvoj Kragujevca, već i ovog dela Srbije i za privredu i za saobraćaj, za izbegavanje saobraćajne gužve. Sličan problem postoji kada govorim o saobraćajnoj gužvi u Kraljevu, vrlo dobro znate o kojoj lokaciji govorim. To je potencijalni kružni tok kod Male pijace, da li ministarstvo vaše može da podrži izgradnju tog kružnog toga obzirom da znam da je projekat za izvođenje radova gotov i da su ispunjeni svi uslovi za početak gradnje. Jednostavno, znate da je Ulica Dimitrija Tucovića državni put, da je Ulica Vojvode Stepe pristupni put Ibarskoj magistrali i to bi u značajnoj meri smanjilo gužbu u ovom delu grada. Hvala.
Hvala potpredsedniče.
Poštovana predsednice Vlade, poštovani ministri, koleginice i kolege, malopre je predsednica Vlade govorila o tome sa kojim se problemima suočavamo kada govorimo o obrazovanju u vremenu pandemije i govorila je školskom raspustu, svakako centralna tema ovih dana i opravdano zbog zdravstvene situacije u zemlji.
Međutim, moram da izrazim jednu zabrinutost od strane roditelja koja dolazi, a tiče se teme iz obrazovanja, odnosno upisa đaka koji su u završim razredima osmog razreda osnovne škole i četvrtog razreda srednje škole na fakultet, odnosno u srednju školu.
Naime, svedoci smo da su od izbijanja pandemije đaci krenuli na neki vanredan režim pohađanje nastave. Ja ću podsetiti kako je to sve teklo. Dakle, od marta 2020. godine đaci su pohađali nastavu do kraja školske godine onljan, a zatim su tokom cele prošle godine 2020/2021. godine išli kombinovano. Dakle, jedan dan su išli u školu, a drugi dan onlajn, ili 15 dana su provodili u školi, 15 dana onlajn. Znate kako je to u glavama đaka, oni tu budu malo neozbiljni i onaj dan kada ne idu u školu ne shvate to za ozbiljno.
Ove godine idu po jednom režimo koji mislim da je sasvim prikladan za ove prilike, ali i dalje nije to u onim vanrednim okolnostima na koje smo navikli. Tako da, postavlja se pitanje koliko su đaci usvojili iz onog plana i programa koji je bio prvobitno namenjen njima? Dakle, to je već dve i po godine, jedan ozbiljan period. Sa te strane čujem od roditelja da su zabrinuti kako će đaci upisati srednje škole i fakultete, a da pri tom to bude na jedan pravedan način. Pre svega, zbog nivoa znanja koji je usvojen na ovaj način, a drugo i zbog kriterijuma.
Podsetiću, mislim da su mere koje je Vlada tada uvela bile odlične i Ministarstvo prosvete zaista na dobar način, u takvoj jednoj teškoj situaciji, sprovelo program onlajn nastave, ali je činjenica i da taj nivo znanja nije onaj kao što je planiran. Sami nastavnici su imali problema u toku onlajn nastave prilikom ocenjivanja đaka. Nije to moglo da bude onako adekvatno ocenjivanje kao što bi inače bilo.
Dakle, da li se sada razmišlja o drugačijem modelu koji bi bio modifikovan u skladu sa planom i nastavnim programom u prethodne dve i po godine? Mislim da je vreme da razmišljamo već sada u novembru, decembru o tome da se modifikuje način upisa u srednje škole i na fakultete. Hvala.
Poštovani predsedavajući, koleginice i kolege, 27. februara na delu Ibarske magistrale kod Kraljeva dogodila se na istom mestu još jedna u nizu saobraćajnih nezgoda i tom prilikom jedna osoba je izgubila život, a dve osobe su povređene.
Ne želim da prosuđujem o uzrocima ove saobraćajne nezgode, niti onih koje su se dogodile pre nje, ali želim da ukažem da je na ovom delu magistrale prošle godine urađen kružni tok, a da na ovom mestu još uvek nije urađena javna rasveta.
Ovom prilikom upućujem pitanje JP „Putevi Srbije“ – kada će biti završeno javno osvetljenje na ovom mestu, na kružnoj raskrsnici kod fabrike „Leoni“ u Kraljevu? I, upućujem apel da se taj posao obavi što pre.
Nisam prvi koji je ukazao na ovaj problem. Podsetiću da je u ime lokalne samouprave gradonačelnik Kraljeva 4. decembra prošle godine uputio dopis JP „Putevi Srbije“ da se što pre završi javno osvetljenje na ovom mestu.
U tom dopisu je navedeno da je zbog nepostojanja rasvete ova kružna raskrsnica nebezbedna i da su česte saobraćajne nezgode na ovom mestu u kojima učestvuju najčešće vozači i pešaci koji ne poznaju dovoljno ovaj deo puta. Zbog toga je važno da se što pre na ovom mestu uradi javno osvetljenje, s obzirom na veliku frekvenciju saobraćaja i to će sigurno unaprediti bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Hvala.
(Kraljevo, 10.08.2022.)
Funkcija | Državni organ, javno preduzeće, ustanova, druga organizacija | Izvor prihoda | Interval | Neto prihod | Valuta | Vreme obavljanja / od-do |
---|---|---|---|---|---|---|
Narodni poslanik | Narodna skupština Republike Srbije | Republika | Mesečno | 142265.00 | RSD | 03.08.2020 - 01.08.2022. |
Narodni poslanik | Narodna skupština Republike Srbije | Republika | Mesečno | 142265.00 | RSD | 01.08.2022 - |